Mariusz Pankowski: sedacja wziewna podtlenkiem azotu ułatwia pracę

Sedację podtlenkiem azotu, popularnie zwanej gazem rozweselającym, stosuje się przede wszystkim podczas leczenia zębów u małych dzieci. Powód? Maluchy boją się nieznanego, a pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym może być szczególnie stresująca. Podobnie, jak widok wszystkich urządzeń stomatologicznych, dźwięk wiertła czy oślepiającego światła lampy. Coraz więcej gabinetów, co prawda dba o miłą atmosferę i przyjazny wystrój gabinetu, jednak aby zwiększyć komfort dziecka podczas wizyty u stomatologa, kliniki decydują się również na szeroki wachlarz usług, w tym tych łagodzących ból i niepokój związany z zabiegiem. Strach przed leczeniem oraz bólem odczuwa także wielu dorosłych, również dla nich przeznaczone jest znieczulanie czy opanowywanie lęku gazem rozweselającym. Lepiej szybko poddać się zabiegowi, wybierając dogodne metody, niż cierpieć np. z powodu długotrwałego i dokuczliwego bólu zęba.
Na gazie
Sedacja wziewna to nic innego, jak zastosowanie podtlenku azotu, potocznie zwanego gazem rozweselającym. Mieszanina podtlenku azotu i tlenu (w dawce indywidualnie dobieranej do reakcji pacjenta), podawana jest przez specjalną maskę zakładaną na nos ( maseczki występują w różnych owocowych zapachach co znacznie uprzyjemnia zabieg, szczególnie dla dzieci).
W przypadku leczenia niewielkich ubytków, wystarczy podanie samego gazu. Działanie jego swobodnie wystarcza, by przeprowadzić szybki zabieg bez konieczności dodatkowego znieczulania. Podczas leczenia większych ubytków, podanie gazu rozweselającego pomaga pacjentowi się rozluźnić, lekko go oszałamiając i wprowadzając w stan euforii, co ułatwia zaaplikowanie klasycznego znieczulenia .
Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w wielu krajach Europy Zachodniej, stosowanie sedacji wziewnej, od lat jest skuteczną metodą antystresową, wykorzystywaną podczas zabiegów dentystycznych. W Polsce jest ona znana od około 1995 roku, jednak do tej pory tylko nieliczne gabinety stomatologiczne leczą tym systemem. Na szczęście świadomość rozwoju nowych technologii ciągle rośnie, dlatego metoda ta cieszy się coraz większym powodzeniem wśród lekarzy stomatologów.
Same zalety
Znieczulenie za pomocą gazu rozweselającego ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bezpieczne i można je stosować u dzieci już od trzeciego roku życia. Ponadto eliminuje uczucie strachu związanego z zabiegiem, może być także stosowane u dzieci z nadpobudliwością czy ADHD. Pomaga także załagodzić odruch wymiotny, pojawiający się podczas wkładania narzędzi stomatologicznych do jamy ustnej. Powoduje uczucie błogości oraz delikatnego otępienia, podczas którego mogą wystąpić halucynacje przypominające marzenia senne. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie robić niczego na siłę. Lekarz stomatolog powinien najpierw nawiązać dobry kontakt z dzieckiem, wytłumaczyć mu, co będzie robił i za pomocą jakich przyrządów, by widok maseczki nakładanej na twarz, nie wywołał skutku odwrotnego, od zamierzonego.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe
techDENT -
Bakterie z ropnia zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej
techDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Ser czy mleko? Co bardziej hamuje próchnicę zębów
lifeDENT -
104 przypadki małpiej ospy w Polsce. Dentysta może dostrzec pierwsze objawy choroby
newsDENT -
Szczepienia medyków czwartą dawką przeciw COVID-19. Od 17 sierpnia
newsDENT -
Bakterie w jamie ustnej mają wpływ na nadciśnienie. Ważna zależność
techDENT -
Kto chce leczyć stomatologicznie uczniów ze Szprotawy
newsDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
Pacjenci masowo nie przychodzą na wizyty lekarskie. Zbadano, jak rozwiązać problem
bizDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
ZUS odmawia dentystce pracy na swoim. Sąd Najwyższy oponuje
lexDENT -
NFZ w Katowicach odwołuje konkursy. Znikome zainteresowanie kontraktami stomatologicznymi
newsDENT -
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie -
lekarz dentysta
Bogatynia, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Raszyn, mazowieckie