PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Mariusz Duda: implantologia w stomatologii nie jest tajemną wiedzą zarezerwowaną dla nielicznych, ale...

Autor: Mirosław Stańczyk • Źródło: ms
03-02-2014, 07:03
Mariusz Duda: implantologia w stomatologii nie jest tajemną wiedzą zarezerwowaną dla nielicznych, ale... Mariusz Duda - właściciel Duda Clinic: w czym tkwi sedno sukcesu?
Dawno temu nazywano by go człowiekiem renesansu, kilkanaście lat temu człowiekiem orkiestrą, dzisiaj zapewne przylgnęłoby do niego miano one man show. Zawsze jest to jedna i ta sama osoba Mariusz Duda - właściciel Duda Clinic. W jego przypadku najlepszym określeniem będzie jednak sformułowanie perfekcjonista. Jak nim być, czy warto nim być i czy jest to wyjątkowo trudne? Takich pytań nie zadaliśmy, ale mamy nadzieję, że po przeczytaniu wywiadu także na te pytania każdy będzie mógł sam sobie odpowiedzieć.
Pierwszą część wywiadu, w którym dr n. med. Mariusz Duda mówił m.in. o zasadach zamiany ambitnych marzeń zawodowych w realny scenariusz, o wyzwaniach związanych z prowadzeniem nowoczesnej kliniki stomatologicznej, o sposobach zaistnienia w świadomości pacjentów, prezentujemy tutaj.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl: W pierwszej części wywiadu wspomniał pan o tym, że nie ma planów budowy sieci klinik w kilku miastach Polski, a tym bardziej za granicą, bo wiąże się to z wieloma problemami natury logistycznej i formalno - prawnej, poza tym wymaga niebagatelnych nakładów finansowych. Prowadzenie jednej kliniki to wystarczające wyzwanie. Mówił Pan mam żonę, dorastających synów, lubię aktywny tryb życia, jazdę na snowbordzie, grę w golfa, tenisa. Doba ma tylko 24 godziny. Szczerze mówiąc miałem nadzieję na uzyskanie od szefa Duda Clinic rady czy jest sposób, na to aby dobę tę w zauważalny sposób wydłużyć. Taka opinia, wygłoszona nie tylko przez specjalistę - praktyka, ale także osobę o dużej aktywności dydaktycznej, organizacyjnej i naukowej - byłaby szczególnie wiarygodna.

Dr n. med. Mariusz Duda: Faktycznie, rzekłbym że aktywność dydaktyczna to moje hobby, wręcz pasja, a tam gdzie w grę wchodzą pozytywne emocje łatwiej o pożądane rezultaty.
Powiem szczerze, przekazywanie wiedzy młodszym stażem koleżankom i kolegom sprawia mi dużą frajdę. Chcę nauczyć innych możliwie jak najwięcej. W tym widzę sens bycia prawdziwym nauczycielem, sens solidaryzmu zawodowego. To nie frazes. Moi współpracownicy, po uzyskaniu odpowiedniego doświadczenia, potrafią wykonywać zabiegi implantologiczne.

Stawiam na relacje zawodowe oparte o prostą zasadę: mistrz i uczeń - uczeń, który musi być lepszy od mistrza. Na przykład od wielu lat nie zajmuję się implantoprotetyką, wykonuje ją pięciu współpracujących ze mną lekarzy, od których ja z kolei uczę się nowości.

infoDENT24.pl: Uczniów zapewne nie brakuje, ale co z mistrzami?

Dr n. med. Mariusz Duda: W implantologii jest wiele znanych i uznanych nazwisk. Szereg sław przyjeżdża do Polski żeby dzielić się z nami doświadczeniem. Wielu doskonałych polskich implantologów wyjeżdża na Zachód z wykładami, a kilka koleżanek i kolegów czyni to stale. Z roku na rok stajemy się coraz bardziej znani i uznani.

Uważam, że grupa polskich specjalistów z zakresu implantologii stomatologicznej jest znacząca, znam wielu wartościowych nauczycieli i wykładowców. Część z nich prowadzi wykłady precyzyjnie, rzec by można po szwajcarsku, niektórzy w stylu Hollywood, z szerokim uśmiechem na twarzy. Forma może być różna, ale poziom merytoryczny ich prezentacji jest zawsze wysoki. Funkcjonuje wiele różnych cyklów szkoleniowych, również za granicą i polski lekarz ma pełne możliwości rozwoju zawodowego.

SŁOWA KLUCZOWE
Mariusz Duda   implantologia   ekspert_infodent24pl  

POLECAMY W SERWISACH