PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Izabela Walawender: dzieci pytają kiedy wreszcie pójdą do dentysty

Autor: Mirosław Stańczyk • Źródło: Mirosław Stańczyk
13-01-2014, 07:57
Izabela Walawender: dzieci pytają kiedy wreszcie pójdą do dentysty Izabela Walawender (klinika dr. Romana Borczyka): dzieci pytają kiedy wreszcie pójdą do dentysty (foto: Fotolia/PTWP)
Gdyby większość gabinetów stomatologicznych działała tak jak Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Romana Borczyka, to problem próchnicy wśród najmłodszych, a w perspektywie kilkunastu lat - może także wśród dorosłych - przestałby być wstydliwą wizytówką Polaków. Przesada?

Podamy fakty, dzięki którym - mamy nadzieję - teza ta zostanie uwiarygodniona. Takie przeświadczenie daje nam rozmowa z Izabelą Walawender, doktorantką, lekarzem dentystą leczącym dzieci w Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji, które działa na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Romana Borczyka w Katowicach.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl: 80 proc. dzieci z próchnicą - pocieszające, że gorzej być już nie może ale czy może być lepiej?

Izabela Walawender: Z perspektywy jednej kliniki o takie uogólnienia niezwykle trudno. Faktem jest jednak, że o dzieciach pamiętamy na co dzień, realizujemy program prozdrowotny w przedszkolach, który nie trwa dzień, tydzień, miesiąc. Praktycznie działamy konsekwentnie w tym kierunku przez cały rok.

infoDENT24.pl: Na czym polega praca u podstaw?

Izabela Walawender: Nasza klinika od pięciu lat realizuje program profilaktyczny wśród dzieci przedszkolnych. W tym roku udało nam się dotrzeć do 4 tys. przedszkolaków. Podobnie było w latach poprzednich. Łatwo obliczyć, że wyłączając święta i weekendy, średnio każdego dnia w ciągu roku co najmniej dziesięcioro dzieci ma kontakt z naszymi asystentkami.

Wizyty w przedszkolach z naszym programem edukacyjno - profilaktycznym realizujemy systematycznie. Chętnych jest tylu, że uzasadniona byłaby dwukrotnie większa liczba spotkań. Bywają dni, w których musimy organizować, nie jedno jak zwykle, ale dwa spotkania w dwóch przedszkolach.
Na współpracę z nami może liczyć każda placówka z Katowic i pobliskich miast, wystarczy okazać chęć i wysłać do nas zaproszenie.

infoDENT24.pl: Klinika, lecząca na najwyższym z możliwych poziomów, przy czym nie realizująca kontraktów z NFZ mozolnie tłumaczy tysiącom dzieciom, a przy okazji także ich rodzicom, co robić, żeby mieć zdrowe zęby. To misja, posłannictwo, szlachetne dziwactwo?

Izabela Walawender: To nie tak. Z pewnością jesteśmy najbliżej problemu i trochę cierpi ambicja zawodowa, gdy przychodzi do nas uczeń z takim stanem uzębienia, że musimy podejmować bardzo radykalne środki, aby uratować to co jest jeszcze do uratowania.

Po kilku latach systematycznej akcji profilaktycznej widzimy, że wcale tak być nie musi. Proszę sobie wyobrazić, że kontaktując się z uczniami, nazwijmy ich absolwentami naszej Akademii Zdrowego Uśmiechu dla Przedszkolaków - widzimy radykalną różnicę na plus. To nie jest nasze odczucie tylko wynik prowadzonej przez nas ścisłej statystyki.

infoDENT24.pl: Czy zatem prywatna ochrona zdrowia jest w stanie rozwiązać problem próchnicy wśród najmłodszych teatrzykami i pogadankami, skoro programy rządowe niewiele mogą w tym zakresie zmienić?

POLECAMY W SERWISACH