PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dżulietta Kiworkowa: senior również może uśmiechać się szeroko

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: Łukasz Sowa
10-10-2014, 10:19
Dżulietta Kiworkowa: senior również może uśmiechać się szeroko Dżulietta Kiworkowa (fot. archiuwum prywatne)
Już wkrótce, w ramach nowego projektu, Fundacja Wiewiórki Julii rozpocznie bezpłatne szkolenia i wykłady z zakresu ochrony zdrowia oraz właściwej higieny jamy ustnej. Tym razem beneficjentami projektu będą jednak nie dzieci, a seniorzy. - W naszym społeczeństwie seniorzy wydają się być marginalizowani. Najwyższy czas podjąć wyzwanie i zainteresować się ich potrzebami - mówi lek. stom. Dżulietta Kiworkowa, prezes Fundacji.
Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Czy nie ma pani wrażenia, że projekt pt. „Podróże Julii wśród seniorów" to najtrudniejsza misja w życiu?

Dżulietta Kiworkowa: Trudno to ocenić. Każdy dzień to dla mnie i dla Fundacji Wiewiórki Julii nowe wyzwania. Nie mniej jednak projekt „Podróże Julii wśród seniorów" jest dla nas ogromnym przedsięwzięciem. To wielkie wyzwanie i odpowiedzialność jednocześnie.

infoDENT24.pl: Pytam dlatego, że mówimy o bardzo specyficznej grupie. Czego oczekuje pani po projekcie?

Dżulietta Kiworkowa: W naszym społeczeństwie seniorzy wydają się być marginalizowani, w codziennym życiu zdani tylko na siebie. Walczymy o dzieci i osoby niepełnosprawne, a co z osobami starszymi? Najwyższy czas podjąć wyzwanie i zainteresować się ich potrzebami. Nie nazwałabym seniorów grupą specyficzną. Musimy pamiętać, że każdy z nas się starzeje. Zacznijmy dbać o potrzeby osób starszych, w końcu pracujemy również na naszą lepszą przyszłość.

Podczas wykładów, prowadzonych przez lekarzy współpracujących z Fundacją Wiewiórki Julii, słuchacze dowiadują się że zęby i prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Mam nadzieję, że dzięki wykładom i szkoleniom Fundacji Wiewiórki Julii w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 zwiększy się świadomość prozdrowotna uczestników projektu.

Ale to jedynie kropla w morzu potrzeb. Zależy mi też na tym, aby w ciągu najbliższych kilku lat zorganizować szereg podobnych szkoleń i wykładów dla szerszej grupy odbiorców. Dzięki takim projektom mamy możliwość zmienić dotychczasowe myślenie i nawyki osób starszych.
Może dzięki naszemu przedsięwzięciu zwrócimy uwagę społeczeństwa na problemy stomatologiczne seniorów? W głębi serca bardzo na to liczę.

infoDENT24.pl: Z raportu WHO "Health for all in the 21st century" wynika, że co czwarty polski senior w latach 2011-2012 usiadł na fotelu dentystycznym. W tym samym czasie 80 proc. starszych Szwedów i 79 proc. Duńczyków korzystało z usług lekarzy dentystów. To bardziej kwestia statusu materialnego czy świadomości?

Dżulietta Kiworkowa: Przedstawione statystyki wynikają przede wszystkim z bardzo niskiej świadomości prozdrowotnej naszego społeczeństwa. Podczas takich akcji jak "Podróże Julii wśród seniorów" przede wszystkim uświadamiamy ludziom powyżej 60 roku życia, jak ważne dla całego organizmu jest zdrowie jamy ustnej. Apelujemy również do lekarzy rodzinnych, których osoby starsze odwiedzają najczęściej, aby nie zapominali o zdrowiu jamy ustnej i przypominali o regularnych wizytach w gabinetach stomatologicznych.

POLECAMY W SERWISACH