PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Laskus: kluczem do poprawy fatalnego stanu uzębienia Polaków jest edukacja

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: ŁS
06-02-2014, 07:45
Uświadomienie pacjentom, że lepiej zapobiegać niż leczyć, propagowanie wiedzy na temat nowoczesnych metod leczenia, walka z dentofobią oraz powszechne informowanie o tym, jaki jest wpływ chorób jamy ustnej na zdrowie ogólne - jeżeli uda nam się połączyć te cztery kwestie, pacjentom zabraknie powodów do omijania gabinetów dentystycznych szerokim łukiem - przekonuje dr n. med. Agnieszka Laskus, wiceprezes Fundacji Dr Laskus i współwłaścicielka kliniki stomatologicznej Trio-Dent w Warszawie.

Po trzecie, należy zadbać o eliminację lęku przed leczeniem. Stomatologia ma szeroki zakres możliwych do wykorzystania znieczuleń, często dużo szerszy niż inne specjalizacje medyczne. Jeśli pacjent będzie wiedział, na czym polega znieczulenie miejscowe czy leczenie w sedacji lub narkozie to jest szansa, że przełamie swoje obawy. Pacjenci dalej kojarzą leczenie stomatologiczne z bólem, a to przecież dawno nieprawda. Trzeba dotrzeć do ich świadomości w tej kwestii.

Czwarta kwestia to informowanie pacjentów, o tym jaki jest wpływ chorób jamy ustnej na zdrowie ogólne. Większość pacjentów uważa, że leczenie próchnicy, parodontozy czy leczenie implantoprotetyczne to problem miejscowy. A przecież mamy liczne badania, które potwierdzają, że problemy jamy ustnej wpływają na choroby obwodowe - ogólnoustrojowe. Przykładów jest wiele, lekarze dentyści znają je doskonale. Należy z nimi dotrzeć do pacjenta.
Jeżeli uda nam się połączyć te cztery kwestie, pacjentom zabraknie powodów do omijania gabinetów dentystycznych szerokim łukiem.

infoDENT24.pl: Badania Fundacji Dr Laskus z 2013 roku wykazały, że przyczyną dramatycznego stanu uzębienia Polaków są: strach i niewiedza. Co potwierdzą tegoroczne?

Dr n. med. Agnieszka Laskus: Celem ankiety, którą planujemy na drugą połowę roku, jest ponowienie tematu - czyli badań dotyczących świadomości Polaków w zakresie higieny jamy ustnej. Chcemy sprawdzić, czy działania edukacyjne, mówienie o problemie chorób jamy ustnej, ma jakiś wpływ na społeczeństwo. Oczywiście mówimy tu o wszystkich działaniach edukacyjnych, które mają miejsce w kraju, a tych w ostatnim czasie jest coraz więcej.
Chcemy również w ramach kolejnego badania ankietowego zwrócić uwagę na potrzeby lecznicze w aspekcie chorób społecznych, czyli paradontozy i próchnicy oraz na wpływ tych chorób na zdrowie ogólne.

infoDENT24.pl: Badanie będzie - bo takie są ambicje Fundacji - chociażby miało być w pełni sfinansowane z prywatnej kieszeni. Dlaczego tak trudno znaleźć sponsora do takich inicjatyw? Czy dla koncernów produkujących produkty do higieny jamy ustnej nie jest to doskonała okazja do promocji?

Dr n. med. Agnieszka Laskus: Chęć sponsorowania badań ankietowych jest znikoma, zarówno wśród koncernów farmaceutycznych jak i producentów, czy dystrybutorów stomatologicznych. Trudno jest mi zrozumieć niechęć do inwestowania w edukację, choć rozumiem, że pewnie powodem jest jej niewymierność. Poza tym, często przy takich inicjatywach, wielu doszukuje się tzw. drugiego dna, czego dowodem była chociażby ostatnia dyskusja wokół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To przykre.

POLECAMY W SERWISACH