Zwiększone dawki witaminy D w ciąży – zdrowsze zęby dziecka

Dr Bruce Hollis z Medical University of South Carolina w Charleston, który nie brał udziału w tych badaniach, powiedział, że 50 proc. zmniejszenie nieprawidłowości w budowie szkliwa jest dość znaczącym rezultatem.
Zauważył także, że suplementy witaminy D były przyjmowane przez kobiety wyłącznie w czasie ciąży, a nie po połogu. - Tak więc zmiany, które zaobserwowano, zachodziły w macicy - powiedział Hollis w wywiadzie dla MedPage Today. Aczkolwiek trzeba zauważyć, że to w jaki sposób skład mleka matki może ewentualnie wpływać na późniejszy stan uzębienia dziecka nie został dogłębnie zbadany.
Według Hollisa, poprzednie wskazywane poziomy witaminy D były zbyt niskie. Powiedział on także, że wynikami tego badania powinny kierować się położnicy zalecając ciężarnym możliwie wysokie dawki witaminy D.
Autor badania dr Hans Bisgaard z Uniwersytetu Kopenhaskiego napisał, że wady szkliwa zębów dotykają nawet 38 proc. dzieci w wieku szkolnym. Związek pomiędzy zdrowiem zębów, na które może mieć wpływ rozwój płodu w trzecim trymestrze ciąży, a spożyciem witaminy D w czasie ciąży nie był wcześniej badany.
- Witamina D jest niezbędna do mineralizacji, ale poprzednie badania koncentrowały się na mineralizacji kości, dodał naukowiec. - Postawiliśmy hipotezę, że podobny mechanizm może być zaangażowany w tworzenie zębów podczas ciąży – relacjonował naukowiec.
Dzieci zostały zaproszone na 6-letni okres obserwacji, który obejmował badania stomatologiczne. Wzięło w nim udział 623 kobiet i 496 dzieci w trakcie sześcioletniego badania (nie wszystkie niemowlaki uczestniczyły w badaniu w późniejszym okresie). Specjaliści badali wady szkliwa zarówno uzębienia stałego, jak i uzębienia mlecznego. Podczas sześcioletniego programu badawczego 332 dzieci (66,9 proc.) miało jeden ząb trzonowy, a 234 (47,2 proc.) wszystkie cztery.
Po sześcioletnim badaniu naukowcy odkryli, że wady szkliwa w uzębieniu stałym miało 15,1 proc. dzieci, których matki w ciąży otrzymały wyższą dawkę witaminy D w trakcie ciąży. Odsetek ten dla dzieci matek otrzymujących w ciąży standardowe dawki witaminy D – wynosił 27,5 proc. Wyniki te były podobne dla uzębienia mlecznego (odpowiednio 8,6 proc. i 15,9 proc.).


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Stomatologia: więcej porad, mniej świadczeniodawców
newsDENT -
Program badań przesiewowych pacjentów pod kątem zapalenia przyzębia
newsDENT -
NHS: usunięcie niewłaściwego zęba nie będzie zdarzeniem niepożądanym
newsDENT -
Ewolucji koronawirusów c.d.
newsDENT -
MZ oględnie o szkolnych gabinetach stomatologicznych
newsDENT -
Najnowsze notowania kursu zębów mlecznych
lifeDENT -
Czyszczenie zębów w skali nano
techDENT -
Koronawirus 2 marca: 216 zgonów i 7930 zakażeń
newsDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bełchatów, łódzkie -
lekarz dentysta
Działdowo, mazowieckie -
lekarz dentysta
Niepołomice, małopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie