PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zwalczyć przesądy na temat leczenia kanałowego

Autor: nieck • Źródło: en
13-05-2021, 14:01
Zwalczyć przesądy na temat leczenia kanałowego Leczenie endodontyczne obrosło w mity trudne do wykorzenienia (fot. Pixabay)
Choć w endodoncji dokonał się olbrzymi postęp, gwarantujący skuteczność i sukces leczenia zębów, które w innym wypadku nadawałyby się do ekstrakcji, to mity na jego temat są nadal rozpowszechnione.
  • Leczenie kanałowe to procedura, której rolą jest przywrócenie funkcji zęba.
  • Z roku na rok osób, które poddają się leczeniu endodycznemu, przybywa. 
  • Chociaż wraz z upowszechnianiem się leczenia kanałowego rośnie też świadomość znaczenia tej procedury medycznej, jednak nadal krążą na ten temat różne mity.

Z najpopularniejszymi mitami na temat leczenia kanałowego zębów rozprawia się lek. dent. Bartłomiej Karaś, endodonta, członek m.in. Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, a także (jako jeden z dwóch Polaków) prestiżowej organizacji Style Italiano Endodontics. 

Leczenie kanałowe służy usuwaniu skutków próchnicy zaawansowanej 

Do leczenia kanałowego dochodzi z konkretnego powodu. W większości przypadków (średnio w 9 na 10) przyczyną problemów jest próchnica, która niszczy twarde tkanki zęba i powoduje stan zapalny lub obumarcie miazgi, czyli żywego wnętrza zęba. Leczenie kanałowe ma za zadanie usunięcie tej infekcji, a następnie należy wykonać trwałą odbudowę wyleczonego zęba. Leczenie kanałowe to jedna z dwóch - obok leczenia protetycznego - procedur, których rolą jest przywrócenie funkcji zęba. Osób, które poddają się leczeniu endodontycznemu, z roku na rok przybywa. Rozwój medycyny i coraz lepszy sprzęt, jakim dysponują lekarze dentyści, sprawia, że choroby miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych wykrywane są coraz częściej. Rośnie także świadomość ludzi o znaczeniu zdrowych zębów dla ogólnego stanu zdrowia.

Mit 1. Chory ząb trzeba zatruć

To procedura medyczna, która powinna być stosowana tylko w ekstremalnych sytuacjach, kiedy nie ma możliwość znieczulenia pacjenta w inny sposób. Popularność tej metody w przeszłości wynikała przede wszystkim z ograniczonego dostępu do innych metod leczenia i dawania ulgi pacjentowi. Dziś już wiemy, że zatrucie zęba to ryzyko większych urazów dla tkanek, które go otaczają. Zdarza się, że pacjenci, którzy z bólem zęba zgłaszają się do stomatologa w ramach wizyty interwencyjnej, przekonani są, że ich ząb został zatruty. Zazwyczaj jednak tak nie jest. A lekarze dysponują całą paletą metod, których zadaniem jest uśmierzenie bólu. Wśród nich są różnego rodzaju środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, czy pasty antybiotykowe. Efektem wizyty interwencyjnej powinno być postawienie diagnozy, dezynfekcja zęba i użycie - w razie potrzeby - środka spowalniającego infekcję. Tym samym poprawienie komfortu życia pacjenta, a także wyeliminowanie bólu.

Mit 2. Leczenie kanałowe trwa kilka tygodni

POLECAMY W SERWISACH