Zrób sobie pastę do zębów, czy ma to sens?

- Przyczyny mody na kosmetyki DIY (do it yourself).
- Wielkość cząstek polerujących „ekologicznych materiałów” nie jest kontrolowana. Drobiny te mogą mieć zatem działanie ścierne, a nie polerujące.
- "Domowe" pasty do zębów rozprzestrzeniać mogą wiele wirusów np.: grypy, SARS-CoV-2, a drobnoustroje grożą zapaleniem żołądka i jelit.
Coraz więcej osób chce mieć pewność co do składu produktów, które wchodzą przecież w interakcje z organizmem. Nie zawsze jednak zdanie się na własne umiejętności i rozeznanie w temacie jest dobrym pomysł.
Miłośnicy kosmetyków DIY (do it yourself) znajdują się głównie wśród osób w wieku od 18 do 34 lat. Połowa z tej populacji ma już za sobą przynajmniej pierwsze próby własnoręcznego wyrabiania kosmetyków.
Ludzie powyżej 55 roku życia są mniej pod tym względem entuzjastyczni. Tylko co piąty ankietowany z tej grupy wiekowej przyznał, że dokonywał eksperymentów w tym zakresie.
Pasta do zębów DIY pod lupą specjalisty
W internecie można znaleźć ogrom domowych przepisów na pasty do zębów. W zależności od receptur, główny prym w śród komponentów wiodą: wodorowęglan sodu, węgiel drzewny, kreda, proszek siwak. Uwaga jednak, o ile składniki te rzeczywiście pozyskiwane będą bezrefleksyjnie, okaże się, że nie są aż tak nieszkodliwe.
- Wielkość cząstek polerujących „ekologicznych materiałów” nie jest kontrolowana. Drobiny te mogą mieć zatem działanie ścierne, a nie polerujące, ostrzega dr Christophe Lequart, chirurg dentysta, rzecznik Francuskiej Unii na rzecz Zdrowia Jamy Ustnej (UFSBD).
W efekcie jeśli płytka nazębna zostanie usunięta, to najczęściej razem z częścią szkliwa, a to już jest niepowetowana strata.
To nie koniec kłopotów. Część naturalnych surowców może zawierać metale ciężkie, takie jak arsen.
Wystrzegać się trzeba oleju kokosowego, który nie przynosi w zasadzie żadnych pożądanych efektów. Podobnie jest z bielą meudońska, znaną również jako biel hiszpańska, stosowaną ze względu na jej właściwości ścierne. Preparaty na bazie cytryny to szczególnie kiepski pomysł, gdyż kwas, zamiast wspierać, atakuje szkliwo zębów – uważa dr Marco Mazevet, chirurg stomatolog, członek Les Chirurgiens-dentistes de France.
- Niektóre domowe pasty do zębów oparte są na goździkach. - Rzeczywiście mogą one mieć właściwości przeciwbólowe, antyseptyczne i przeciwzapalne, ale nie polecamy ich jako głównym składnik past do zębów - mówi Marco Mazevet.
Domowa pasta do zębów: skąd wzięła się ta moda?
Zaczęło się od specyfików Paula Keyes (znany propagator profilaktyki jamy ustnej, był jednym z pierwszych, którzy stosowali środki przeciwinfekcyjne i analizy mikrobiologiczne w niechirurgicznej terapii periodontologicznej - zmarł w 2017 r.).
Znana od lat receptura Keyesa, oparta była m.in. na nadtlenku wodoru i wodorowęglanach. Specyfik polecany był przez niektórych stomatologów do pielęgnacji dziąseł (w przypadku stanów zapalnych).
- Być może to sprawiło, że opinia publiczna uwierzyła, iż można zrobić skuteczne i proekologiczne produkty do higieny jamy ustnej w domu – ocenia członek Les Chirurgiens - dentistes de France.
- Domowe pasty do zębów nie zawierają fluoru. Jak wiadomo nie można go stosować według własnego uznania – mówi dr Mazevet. Jednak fluor jest niezbędny w walce z próchnicą. Niektórzy dentyści obserwują wzrost frekwencji próchnicy ze względu na stosowanie domowej roboty past do zębów lub tak zwanych organicznych (kupowanych w sklepach), które nie zawierają fluoru. Stało się to prawdziwym problemem zdrowia publicznego – mówi Mazevet.
Jak przechowywać domową pastę do zębów
- Pasty do zębów dla „majsterkowiczów”, zawierają szereg łatwopsujących się składników. To kolejne zagrożenie - zaznacza Lequart.
O ile każdy zanurzy swoją szczoteczkę w słoiku z pastą do zębów, istnieje ryzyko namnażania się mikroorganizmów, w tym patogenów. W ten sposób może się rozprzestrzeniać wiele wirusów np.: grypy, SARS-CoV-2, a chorobotwórcze drobnoustroje grożą chociażby zapaleniem żołądka i jelit.
Alternatywa: pasty do zębów, które ograniczają wpływ na środowisko
Zamiast robić własną pastę do zębów można spróbować skorzystać z past, które starają się być eko.
Istnieją sprawdzone pasty do zębów, w których większość komponentów pochodzi z upraw ekologicznych, a 99 proc. jest pochodzenia naturalnego. Pasty takie posiadają certyfikat Ecocert Green.
Część opakowań past do zębów też spełnia wymagania ekologów. Jeden z koncernów kosmetycznych opracował tubkę, którą można poddać recyklingowi. Opakowanie wykonane jest z HPDE, polimeru używanego do produkcji butelek na mleko. Koncern oferuje nadającą się do recyklingu tubkę pasty do zębów w wersji open source dla wszystkich zainteresowanych producentów.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Szczoteczki do zębów. Kiedy elektryczna, manualna, twarda, miękka. Rady specjalisty
techDENT» Sezon urlopowy. Nie ma wakacji od szczotkowania zębów
lifeDENT» Leczenie wady zgryzu aparatem ortodontycznym. Jak uchronić się przed próchnicą
techDENT» Szczotkowanie i nitkowanie zębów niewiele dają? Herezja naukowca?
techDENT
-
Pogotowie stomatologiczne. Trzykrotny wzrost skarg do Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Masowe testy na koronawirusa. Gdy hospitalizacje z powodu COVID- 19 przekroczą 5 tys.
newsDENT -
NFZ dzieli pieniądze na 2023 r. Jakie środki pójdą na stomatologię?
newsDENT -
Pierwsze symptomy zapalenia dziąseł. Jak zatrzymać chorobę
techDENT -
Koniec z zakładaniem plomb z rtęcią u dentysty. Co oznacza decyzja Ministerstwa Zdrowia?
newsDENT -
Wzrost zakażeń koronawirusem. Nie ma planów zmiany przepisów. Ministerstwo Zdrowia czujne
newsDENT -
Na jesieni szkolenia dla dentystów. Trwają zapisy
eduDENT -
Prawo do zdrowej jamy ustnej. Dla każdego. Cel na 2030
newsDENT
-
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT -
Amalgamat do lamusa. MZ wycofa plomby z koszyka świadczeń gwarantowanych
newsDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Tyle od 1 lipca zarobi asystentka, higienistka i technik dentystyczny. Mniej być nie może
lexDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wołomin, mazowieckie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie
KURSY LAST MINUTE
-
Kontrola Urzędu Wojewódzkiego w...
szkolenie internetowe, cała Polska -
Letni kampus ortodontyczny
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
Profesjonalna asysta implantologiczna
Warszawa, mazowieckie -
Curriculum Implantologiczne - edycja 34
Warszawa, mazowieckie