•  Przy prawie każdym zabiegu stomatologicznym podawane jest znieczulenie
  • Jest wiele problemów ze zdrowiem, które wymagają szczególnej ostrożności w dobieraniu środka znieczulającego, na przykład przebyty udar mózgu czy zawał serca
  • Przeciwskazaniem do znieczulania podczas leczenia stomatologicznego jest alergia na jeden ze składników środka znieczulającego

Znieczulenie - wygoda dla pacjenta ale i dentysty

Pewność, że w czasie wizyty u dentysty nic nie będzie bolało szczególnie jest potrzebne, gdy czeka nas  leczenie kanałowe czy usuwanie zębów.

Poza większym komfortem pacjenta, znieczulenie ułatwia pracę dentyście, ponieważ zmniejsza ilość śliny w jamie ustnej, co jest ważne, na przykład przy robieniu wypełnienia.

Przed  zabiegiem  to lekarz dentysta dentysta decyduje jaki rodzaj środka znieczulającego podać pacjentowi.  

Znieczulenie miejscowe (nasiękowe)

Najpowszechniej stosowane podczas leczenia stomatologicznego. Po jego podaniu pacjent jest świadomy, ale nie czuje bólu. Środek znieczulający jest wstrzykiwany  w okolicę korzenia zęba, który wymaga leczenia. Znieczulenie blokuje nerwy obecne w zębinie (tkance zęba znajdującej się pod szkliwem), w efekcie pacjent nie powinien mieć żadnych dolegliwości bólowych.

 Znieczulenie powierzchniowe

Na powierzchnię śluzówki na watce lub wałku z ligniny podawany jest żel lub spray znieczulający. Dla tych, którzy boją się ukłucia igły (bez którego nie można podać środka znieczulającego miejscowo) Taki sposób stosuje się także u dzieci np. przy usuwaniu zębów mlecznych.

Znieczulenie przewodowe

 Obejmuje rozleglejszą okolicę niż znieczulenie miejscowe. Środek znieczulający podawany jest w pobliżu większego nerwu dochodzącego do kilku struktur. Najczęściej stosowane przed leczeniem zębów trzonowych dolnych. Znieczulenie przewodowe wywołuje  „drętwienie” wargi dolnej, brody oraz języka. Pacjent nie odczuwa nie tylko bólu, ale też zimna, ciepła i dotyku. Znieczulenie takie zazwyczaj działa nie dłużej niż cztery godziny.

Znieczulenie ogólne

Pacjent pod wpływem tego znieczulenia (narkozy) jest całkowicie nieświadomy i  zaintubowany tak  jak podczas innych zabiegów chirurgii ogólnej. Ten rodzaj znieczulenia podaje lekarz anestezjolog,  który  jest obecny podczas  całego zabiegu.

Znieczulenie komputerowe

 Znieczulenie komputerowe jest szczególnie polecane dla dzieci oraz pacjentów dorosłych, którzy panicznie boją się zastrzyku. Podawanie środka znieczulającego sterowane jest komputerowo. Taki sposób ma sporo zalet,  gdyż nie powoduje nieprzyjemnego zdrętwienia policzka po zabiegu, a podczas podawania środka nie występuje odczucie „rozpychania” tkanek. Działa szybciej niż tradycyjnie podawany środek znoszący ból.

Gaz rozweselający

Podtlenek azotu, tzw. „gaz rozweselający” najczęściej podawany jest osobom z dentofobią i dzieciom, które nie pozwalają na leczenie zębów.  Na twarz pacjenta zakładana jest maseczka, przez którą podawany jest podtlenek azotu i tlen. W takim przypadku nie występuje senność a jedynie odprężenie i komfort psychiczny. Pacjenci  bez probemu współpracują wówczas z dentystą.

 Jak długo trwa znieczulenie?

W zależności od ilości i rodzaju zastosowanego środka - efekty znieczulenia powinny zacząć ustępować od godziny do dwóch od zabiegu. Jednak w dużej mierze jest to kwestia indywidualna, ponieważ zależy od tempa metabolizmu. Nie należy więc się przejmować, jeśli stan "odrętwienia" utrzymuje się nieco dłużej.

Znieczulenie nie jest dla każdego

Jeśli pacjent nie toleruje składników wchodzących w skład znieczulenia, może dojść do poważnych komplikacji podczas zabiegu. W przypadku uczulenia na określoną substancję, reakcja alergiczna może prowadzić nawet do zgonu.

W rozmowie z dentystą należy szczegółowo informować o chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekarstwach, aby mógł dobrać bezpieczny środek znieczulający.  Osoby, które miały zawał serca lub udar mózgu, najlepiej jeśli przed zabiegiem stomatologicznym udadzą się do swojego lekarza i poinformują go o problemach ze zdrowiem. 

Kobiety w ciąży także wymagają, aby sposób leczenia był dostosowany do stanu, w którym się znajdują. 

Ile zazwyczaj kosztuje znieczulenie

znieczulenie miejscowe (nasiękowe): 30 - 65 zł
znieczulenie przewodowe: 50 - 75zł
znieczulenie komputerowe: 70 - 120 zł
podtlenek azotu (każde rozpoczęte 15 min): 100 -140 zł
znieczulenie ogólne (pierwsza godzina): 600 -1250 zł, kolejne 30 min - do 600 zł
konsultacja anestezjologa: 250 zł
pozabiegowa opieka anestezjologiczna: 200 zł
pobyt w pokoju pozabiegowym: 100 - 150 zł