PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Znieczulenia wibracjami: są polskie dowody na skuteczność

Autor: jsz • Źródło: jsz
15-11-2013, 08:24
Znieczulenia wibracjami: są polskie dowody na skuteczność Znieczulenia wibracjami: są polskie dowody na skuteczność (Fot. Duda Clinic)
Katowicka Duda Clinic zakończyła 12-miesięczne testy urządzenia DentalVibe, służącego do znieczulania wibracjami. Opinie 200 pacjentów potwierdzają jego skuteczność.

Duda Clinic była pierwszą kliniką stomatologiczną w kraju, która zdecydowała się wykorzystać DentalVibe w codziennej praktyce. - Staraliśmy się sprowadzić do Polski sprzęt, który nie będzie kolejnym gadżetem, a realnie pomoże pacjentom przejść bezboleśnie przez proces leczenia zębów. Po roku testów, sprawdzania odczuć i opinii osób leczonych śmiało możemy powiedzieć, że ta metoda się sprawdza - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel placówki.

DentalVibe to niewielkich rozmiarów urządzenie z wymiennymi, sterylnymi końcówkami, które po włączeniu emitują wibracje o nieregularnej częstotliwości. Stomatolog przykłada je do dziąsła pacjenta na krótko przed wbiciem igły ze znieczuleniem. Wibracje powodują, że ukłucie nie jest wyczuwalne.

- Urządzenie to dzięki wibracjom i mikrooscylacji blokuje wrażenie bólu, w efekcie, czego nie czujemy ani momentu nakłucia igłą, ani momentu podania znieczulenia. To może stać się szczególnie przełomowe w leczeniu dzieci, panicznie bojących się wszelkich zastrzyków - mówi dr n. med. Mariusz Duda 

Brzmi zaskakująco? Niekoniecznie.

Już w 1965 r. znani specjaliści w dziedzinie badań eksperymentalnych nad bólem, psycholog Ronald Melzack oraz fizjolog Patrick D. Wall zaobserwowali, że wibrujące impulsy stymulują włókna nerwowe A-Beta, doprowadzając do zamknięcia "bramki bólowej".

W badaniach przeprowadzanych przez Duda Clinic udział wzięło 200 pacjentów, którzy po zabiegu wypełnili specjalne ankiety. Podczas testów znieczulenie przeprowadzano w klasyczny sposób tj. normalną igłą i strzykawką z płynem znieczulającym. Nie stosowano karpul z cienkimi igłami, nie stosowano również znieczulenia z pompą infuzyjną, a także nie stosowano znieczulenia tzw. bezigłowego. Aż 94 procent badanych stwierdziło, że nie czuło momentu ukłucia igłą podczas działania DentalVibe, a 96 procent nie odczuło podawania środka znieczulającego (brak uczucia rozsadzania dziąseł, rozrywającego bólu).

- To szczególnie ważne, tym bardziej, że w tej samej ankiecie większość pacjentów przyznawała, iż dotychczas obawiała się znieczulenia i było ono zazwyczaj bolesne. 60 proc. ankietowanych zaznaczyło, że odczuwa wyraźny strach na myśl o wizycie u stomatologa - podkreśla dr Mariusz Duda.

Przypomnijmy, że inne dane mówią o tym, że na myśl o znieczuleniu stres dopada niemalże 20 proc. pacjentów, połowa, boi się samej igły.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Mariusz Duda   znieczulanie   DentalVibe  

POLECAMY W SERWISACH