PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Znamiona próchnicy w uporczywym trądziku

Autor: miro • Źródło: ms
30-11-2020, 08:17
Znamiona próchnicy w uporczywym trądziku Romana Markiewicz-Piotrowska (foto: piotrowscybejnarowicz.pl)
Kiepska kondycja zębów prowadzić może do problemów z cerą. Jedną z przyczyn trądziku może być próchnica zębów.

Nadprodukcja sebum (łoju) w połączeniu ze wzmożonym rogowaceniem naskórka powodują, że przewody wyprowadzające gruczołów łojowych ulegają wypełnianiu. Jeśli do tego dołączą bakterie, występujące m.in. na powierzchni skóry, które lubią rozwijać się w takich miejscach, to można spodziewać się efektu w postaci procesu zapalnego objawiającego się pryszczami. Okazuje się jednak, że nie tylko bakterie mogą wywoływać trądzik. Źródło problemu może tkwić zupełnie gdzieś indziej.

Z trądzikiem do dentysty
Pierwsze kroki w walce z trądzikiem zwykle ludzie kierują do dermatologa. W większości przypadków to właściwy kierunek, ale jak się okazuje - nie jedyny. Wielkie zdziwienie u pacjentów wywołuje czasem wskazanie do odbycia wizyty w gabinecie dentystycznym. I choć niekiedy może się to wydawać zaskakujące, takie rozwiązanie bywa uzasadnione.

Okazuje się bowiem, że generatorem problemów ze skórą mogą być także stany zapalne w jamie ustnej. Zanim zatem zaczniemy leczenie u dermatologa, konieczne jest pozbycie się problemów związanych z naszymi zębami.

– Wielu pacjentów z trądzikiem, którzy są wysyłani od dermatologa do dentysty, nie rozumie takiego wskazania. Trzeba jednak pamiętać, że choroby zębów i jamy ustnej potrafią w znaczący sposób oddziaływać na kondycję całego organizmu. Nie inaczej jest w przypadku skóry – tłumaczy Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. 

Migracja bakterii
Ludzki organizm jest niczym system naczyń połączonych, stąd niektóre stany zapalne jamy ustnej czy zębów w zaawansowanych stadiach powodują przenikanie bakterii do całego organizmu, w tym do tkanki, jaką jest skóra. W połączeniu z nadmierną pracą gruczołów łojowych może to powodować trądzik. Zwykle dzieje się tak w przypadku, gdy już dopuścimy do rozległej próchnicy,  gdy zęby wymagają leczenia kanałowego, są martwe lub zgorzelinowe. Kolejną związaną z chorobami jamy ustnej i zębów przyczyną „rozsiewania” bakterii po organizmie mogą być infekcje zniszczonych korzeni zębowych, które zostały przykryte dziąsłem, a także częściowe lub całkowite zatrzymanie psującej się ósemki. 

„Stomatologicznych” przyczyn trądziku może być kilka.

Charakterystycznym symptomem, wskazującym na to, że źródłem tej dolegliwości są nieleczone zęby, jest umiejscowienie zmian skórnych w okolicach ust, żuchwy i brody.

W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak interwencja dentysty i wyleczenie stanów zapalnych, co powoli zapobiec przenikaniu bakterii.

– Jak nietrudno zauważyć, kondycja naszych zębów i  jamy ustnej może mieć wpływ na powstawanie zmian również skórnych. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej i zębów, co ma znaczenie profilaktyczne również w tym przypadku – podkreśla stomatolog.

Oczywiście trądzik to nie tylko kwestia nadmiernej pracy gruczołów łojowych, rogowacenia naskórka i bakterii, w tym tych powstających przy stanach zapalnych w jamie ustnej.

Jak wskazują dermatolodzy, czynników wzmagających tę nieestetyczną infekcję skóry jest więcej. Wśród nich można wymienić kwestie genetyczne, a także zaburzenia hormonalne. Niezwykle ważną przyczyną jest długotrwały i chroniczny stres oraz zmęczenie, nieprawidłowa dieta (bogata w przetworzone produkty i nabiał), zanieczyszczenie środowiska czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry poprzez używanie szkodliwych dla niej kosmetyków.

Geneza trądziku może być złożona, ale znając jego przyczyny, w tym te wiążące się z kondycją zębów, warto popracować nad ich wyeliminowaniem, żeby cieszyć się nieskazitelną cerą i zdrowym wyglądem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH