•  Nie wszystkie dzieci chcą myć zęby. Proste sposoby pomogą sprawić, by ta czynność stała się przyjemnością.
  • Zwłaszcza na początku nauki mycia zębów może się ono odbywać z rodzicem i co ważne bez pośpiechu i ponaglania.
  • Odmierzanie kluczowych dwóch minut szczotkowania przez śpiewanie piosenek czy zegara, albo specjalnej aplikacji.  

Rodzice szczotkują zęby razem z dziećmi 

Dzieci zazwyczaj chętnie naśladują to, co robią ich rodzice, zatem warto razem z nimi szczotkować i nitkować zęby, bo w ten sposób łatwiej im będzie prawidłowo wykonać te czynności.

Generalnie nitkowanie zębów jest dla dzieci najtrudniejsze, gdyż wymaga największej manualnej sprawności. 

Mycie zębów bez pośpiechu

Mycie zębów jest zwyczajnie nudne, więc nic dziwnego, że dzieci chcą je, jak najszybciej zakończyć i zacząć robić coś innego. Tymczasem, by szczotkowanie było skuteczne, powinno trwać pełne dwie minuty. Pomaga timer przytwierdzony w łazience, który łatwo się uruchamia. Takie rozwiązanie pozwoli dziecku poczuć, że kontroluje czas i pozwoli dotrwać do końca mycia.  

Śpiewanie pomaga

Innym sposobem na upewnienie się, że  dziecko myje zęby przez dwie minuty  jest śpiewanie  lub granie  piosenki, która trwa około dwóch minut. Zwłaszcza piosenka o szczotkowaniu zębów dodaje trochę żartu do rutyny.

Dziecko samo wybiera szczoteczkę do zębów

Dobrze motywuje do mycia zębów nowa zabawna szczoteczka do zębów.  Zatem warto zabrać dziecko do sklepu i pozwolić mu wybrać własną szczoteczkę do zębów w ulubionym kolorze  oraz pastę do zębów. To sprawi, że cała czynność stanie się dla dziecka ekscytująca.

Film o próchnicy atakującej zęby też pomaga

Pokazanie dziecku kilku filmów o tym, jak ważne jest utrzymanie dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, może go przekonać do tego co właściwe. Filmy i książki przeznaczone dla dzieci są wspaniałymi narzędziami edukacyjnymi na temat znaczenia pielęgnacji jamy ustnej, a ich oglądanie i czytanie może być też świetną zabawą.

Nagroda kluczem do sukcesu

Czasami nagroda może być największym motywatorem. Stworzenie systemu nagród  pomaga w śledzeniu postępów. Nagrodami może być wszystko, od nowej szczoteczki do zębów po zabawną wycieczkę.

Regularne wizyty u dentysty

Wizyta u dentysty może być dla niektórych dzieci onieśmielająca, zwłaszcza gdy nie chodzą one na regularne wizyty. Jeśli wizyta odbywa się co sześć miesięcy, to nie tylko umożliwi staranne kontrolowanie próchnicy w razie konieczności leczenia ubytków, ale taż nadaje dodatkowego znaczenia szczotkowaniu.