PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmysł smaku i zapachu ważny dla zdrowia zębów

Autor: nieck • Źródło: en
21-07-2020, 10:46
Zmysł smaku i zapachu ważny dla zdrowia zębów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zmysł smaku gra ważną rolę w wyborze pokarmów, ilości spożywanego jedzenia i energii oraz w zrównoważonej diecie. Dodatkowego znaczenia nabiera wobec rozpowszechniającego się coraz bardziej globalnego problemu z otyłością i cukrzycą, ale i cukrzycą.

Ludzie odczuwają smak słodki szybciej niż inne, a przyczyną jest wielkość cząsteczek substancji, na które reaguje. Jego doznania kształtuje także do pewnego stopnia zmysł zapachu, oba zmysły mają znaczenie dla ogólnego zdrowia, wynika z publikacji w czasopiśmie PLOS Computational Biology.

Dogłębne zbadanie funkcjonowania zmysłu smaku może pomóc w walce z takimi chorobami jak otyłość, ale także co ważne dla stomatologów - próchnica. 

Zmysł smaku może mieć wielkie znaczenie dla zdrowia, wyobraźmy sobie, że za jego sprawą następuje przyspieszenie i skrócenie procesu transportu składników słodyczy, a w efekcie szybkie "wysycenie" układu nagrody w mózgu odpowiadającego za odczuwanie przyjemności, a zatem i ograniczenie spożycia cukru, wyjaśnia otolaryngolog dr Zhenxing Wu, z Ohio State University Department of Otolaryngology - Head and Neck Surgery.

Zdrowie ogólne wiąże się ze zdrowiem jamy ustnej, zatem zrozumienie jego funkcjonowania (zwłaszcza we wczesnych fazach odczuwania) może prowadzić do opracowania metod poprawy zdrowia stomatologicznego, według autorów badania.

Naukowcy wiedzą już, że intensywność zapachu zwiększa się z czasem, gdy woń dociera do języka, jednak nie potrafili wyjaśnić tej obserwacji. 

Dr Wu stworzył komputerowy model powierzchni ludzkiego języka, która przypomina strukturą gąbkę i składa się z czterech typów brodawek, z których trzy zawierają kubki smakowe. Modelowano sposób w jaki zapachy przemieszczają się wokół brodawek językowych przekazując do nich bodźce słone i słodkie. Badanie wykazało, że wielkość cząsteczek determinowała w największym stopniu w jakim stopniu zapach oddziaływał na język. Bodźce złożone z mniejszych cząsteczek - na przykład słodycze, sprawiały, że kubki smakowe szybciej je odbierały. Wniosek zatem z tego eksperymentu płynie następujący: rodzaj konsumowanego jedzenia i picia  kształtuje osobniczą zdolność do odczuwania smaku, w opinii badaczy.

Odkrycie to może pomóc lekarzom w rozmowach z pacjentami i terapii osób stosujących złą dietę, otyłych i chorych na cukrzycę.

Zrozumienie mechanizmu początkowej odpowiedzi zmysłu smaku i zapachu ma znacznie nie tylko dla nauki, ale także dla praktyki klinicznej i  ochrony zdrowia publicznego.

Więcej: PLOS Computational Biology

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH