• Wybielanie zębów powoduje często pojawienie się nadwrażliwości zębów, które reagują na ciepłe i zimne bodźce bólem
  • Na szczęście reakcja ta nie jest długotrwała i przemija po 48 godzinach od zabiegu wybielania
  • Na rynku dostępne są tzw. preparaty znoszące nadwrażliwość, które lekarz może nanieść na zęby podczas zabiegu rozjaśniania koloru zębów
  • Zbadano ich skuteczność. Wg otrzymanych wyników, niestety nie jest wysoka

Wybielanie zębów. Nie zawsze przyjemne

Stosowanie zawierających wapń bioaktywnych preparatów znoszących nadwrażliwość podczas zabiegu wybielania zębów nie zmniejsza ryzyka pojawienia się nadwrażliwości zębów. Środki te mogą jedynie ograniczać intensywność tej niekorzystnej reakcji, informuje Journal of the American Dental Association.

- Wykryliśmy niewielkie tylko zmniejszenie nadwrażliwości zębów, po zastosowaniu zawierających wapń preparatów znoszących nadwrażliwość, podkreśla dr. Alessandra Reis, ze State University of Ponta Grossa w Brazylii.

Skutki uboczne wybielania

Jednym z głównych skutków ubocznych wybielania zębów jest nadwrażliwość zębów wywołana tym zabiegiem. Skarży się na to 50 proc. do 90 proc. pacjentów. Można próbować zminimalizować ten niekorzystny efekt stosując miejscowo środek ograniczający nadwrażliwość.

Nadwrażliwość zębów związana z wybielaniem nie jest w pełni poznana. Jednak badania wskazują, że wynika ona z uszkodzeń, które nadtlenek wodoru powoduje w żywych tkankach łącznych struktury zęba. Niska masa cząsteczkowa nadtlenku wodoru, silny potencjał oksydacyjny i duża szybkość dyfuzji mogą powodować, że przenika on przez twarde tkanki zęba, docierając do komory miazgi i prowadząc do reakcji zapalnej, a ta powoduje ból.

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu. Trwa nie dłużej niż 48 h 

W celu oceny skuteczności środków mających hamować nawrażliwość stosowanych podczas zabiegu wybielania  przeanalizowano 22 prace kliniczne. Stosowano w nich nadtlenek wodoru w różnych stężeniach oraz aplikowano  preparaty znoszące nadwrażliwość i porównywano ich skuteczność z  placebo lub doznaniami pacjentów, u których nic nie stosowano poza środkiem wybielającym.

Chociaż średnia różnica w nasileniu nadwrażliwości zębów była istotna statystycznie, to z klinicznego punktu widzenia jej istotność budziła wątpliwości, biorąc pod uwagę, że nadwrażliwość zębów wywołana wybielaniem trwa maksymalnie 48 godzin.

Jak podkreślają badacze zastosowane preparaty znoszące nadwrażliwość nie hamowały zmiany koloru, jednak pewność ich dowodów jest niska. Jest to  pierwszy przegląd oceniający wpływ środków zapobiegających nawrażliwości wywołaną zabiegiem wybielania zawierających wapń, napisali autorzy pracy.