• W trakcie leczenia ortodontycznego potrzebne są konkretne zmiany w stylu życia.
  • Pacjent powinien bardziej uważać na to, co je, gdy ma aparat na zębach.
  • Początkowo może się to wydawać trudne, ale na dłuższą metę wysiłek bardzo się opłaca, gdyż pozbycie się wady zgryzu poprawia jakość życia.

Dr Satish Pai, amerykańska ortodontka i pracownik wydziału stomatologii na  University of Columbia wskazuje, czego należy przestrzegać w trakcie leczenia ortodontycznego.

Cukier całkowicie zakazany 

Resztki słodkich pokarmów mogą utknąć między zębami i w aparacie  ortodontycznym. Cukier z tych pokarmów pod wpływem bakterii nagromadzonych w  płytce nazębnej zamieniany jest w substancje o kwasowym odczynie, co uszkadza szkliwo zębów. Im wyższe spożycie cukru, tym większe uszkodzenia szkliwa zębów. Kwasy z pokarmu mogą również tworzyć trwałe białe plamy na zębach. Pokarmy zawierające cukier przyspieszają rozwój próchnicy.

Tylko małe kęsy

Nie należy gryźć całych twardych owoców, surowych warzyw ani dużych kawałków mięsa. Zamiast tego osoba w trakcie leczenia ortodontycznego powinna kroić jedzenie na małe kawałki wielkości jednego kęsa. Pomaga to ograniczyć gryzienie i żucie, ale też sprawia, że ból powodowany przez aparat ortodontyczny mniej dokucza. Ponadto gryzienie twardych pokarmów może uszkodzić aparat ortodontyczny, więc dzielenie pokarmu na niewielkie  porcje  pozwala tego uniknąć. 

Walka z nawykiem obgryzania paznokci

Niektóre złe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci czy  żucie przedmiotów (ołówków, długopisów), są szkodliwe dla aparatu. Co więcej, nawyki te mogą powodować ścieranie zębów i ponowne ich skrzywienie. Te szkodliwe nawyki mogą wydłużyć leczenie ortodontyczne.

Higiena jamy ustnej i aparatu ortodontycznego

Należy szczotkować i nitkować zęby po posiłkach  i usuwać resztki jedzenia, które podczas posiłku utkwią między zębami i wokół elementów aparatu ortodontycznego. Nitkowanie dociera w miejsca, do których nie sięga  szczoteczka. Dbanie o dobrą higienę jamy ustnej pozwala zachować zdrowe zęby w trakcie i po leczeniu ortodontycznym.

Warto więc przestrzegać zalecanej przez dentystę diety dla zdrowia zębów i dziąseł. A ta powinna składać się z gotowanych warzyw, sera, jajek, makaronu, jogurtu, miękkich owoców i chleba. Warto unikać kawy, wina, buraków, jagód, soku z winogron i soku z czarnej porzeczki, gdyż mogą zabarwić zęby.