Zły stan jamy ustnej to wyższe ryzyko raka wątroby

Kłopoty z dziąsłami to większe ryzyko raka wątroby
W badanu przeprowadzonym na Queen's University w Belfaście przeanalizowano grupę ponad 469 000 dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii, szukając związku pomiędzy stanem jamy ustnej a ryzykiem nowotworów przewodu pokarmowego, w tym raka wątroby, jelita grubego, odbytnicy i trzustki.
Aby poznać ten związek, naukowcy wzięli pod uwagę informacje od uczestników badania, którzy sygnalizowali zły stan jamy ustnej, a konkretnie objawy takie jak ból i krwawienie dziąseł, ruchomość zębów lub ubytki w uzębieniu.
Co ciekawe, nie zaobserwowano żadnych znaczących związków dotyczących ryzyka większości nowotworów przewodu pokarmowego a złym stanem jamy ustnej, ale stwierdzono istotną zależność w kontekście raka wątroby i dróg żółciowych.
Najsilniejsze powiązanie było widoczne przy raku wątrobowokomórkowym, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Badanie wykazało, że zły stan zdrowia jamy ustnej wiązał się z o 75 proc. wyższym ryzykiem rozwoju raka wątrobowokomórkowego.
Analiza objęła dane dotyczące 469 628 osób, z których 4069 osób zachorowało na raka przewodu pokarmowego w trakcie średnio 6-letniej obserwacji. W 13 proc. tych przypadków pacjenci zgłaszali właśnie kłopoty ze zdrowiem jamy ustnej. W grupie tej przeważały osoby statystycznie młodsze, płci żeńskiej, żyjące w gorszych warunkach ekonomicznych oraz spożywające mniej niż dwie porcje owoców i warzyw dziennie.
Wyniki te rzucają nowe światło na przyczyny powstawania nowotworów przewodu pokarmowego, które są jednym z największych wyzwań dla współczesnej onkologii z racji ich późnego diagnozowania. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, choroby nowotworowe to druga przyczyna zgonów na świecie. Rak wątroby jest z kolei szóstym najczęściej występującym nowotworem na świecie.
Na tym nie koniec, ponieważ liczba osób dotkniętych tym rodzajem nowotworu rośnie. Znaczny wzrost obserwuje się w krajach rozwiniętych, m.in. USA czy Europie, w tym także w Polsce, na co ma wpływ m.in. starzenie się społeczeństwa oraz coraz większy udział niektórych środowiskowych i behawioralnych czynników ryzyka, takich jak nadwaga, otyłość, palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu.
Według autorów badania, nie jest jasne, dlaczego zły stan jamy ustnej ma tak silny związek akurat z rakiem wątroby, a nie z innymi nowotworami przewodu pokarmowego.
Sugerują jednocześnie, że istotną rolę w rozwoju choroby może odgrywać mikrobiom, czyli flora bakteryjna jamy ustnej i jelit. Jak przypominają badacze, to właśnie wątroba przyczynia się do eliminacji bakterii z naszego organizmu.
Prawdopodobne jest, że choroby takie jak marskość wątroby, rak czy zapalenie wątroby atakują narząd, upośledzając jego funkcje, co z kolei powoduje, że bakterie mają szansę dłużej przetrwać i sieją coraz większe spustoszenie w organizmie.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Pacjent z porfirią u dentysty
techDENT -
Koronawirus rok temu: od czego startowano w stomatologii
newsDENT -
COVID-19: szybkie testy u dentysty normą?
techDENT -
MZ – NRL: spór o zatrudnianie lekarzy cudzoziemców
lexDENT -
Koronawirus: testy ze śliny dobrą alternatywą
techDENT -
COVID-19: pacjenci kłamią, aby dostać się do dentysty
newsDENT -
Poznań: nikt nie chce się zająć profilaktyką stomatologiczną dzieci
bizDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie