PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Źle leczona cukrzyca to braki w uzębieniu

Autor: nieck • Źródło: en
09-12-2021, 11:05
Źle leczona cukrzyca to braki w uzębieniu Wyższy poziom cukru we krwi podnosi ryzyko parodontozy (fot. Pixabay)
Kontrola poziomu cukru jest związana z liczbą brakujących zębów, dowodzą naukowcy, którzy przyglądali się temu problemowi w Japonii.
  • Duże badanie z Japonii jednoznacznie dowodzi związku między złą kontrolą glikemii a brakiem zębów.
  • Wyższy poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) wiązał się z mniejszą liczbą zębów u osób w wieku 30 lat i starszych. Wyższe stężenie glukozy na czczo (FPG) wiązało się z mniejszą liczbą zębów między 30 a 69 rokiem życia.
  • Dodatko ryzyko utraty zębów rosło, jeśli osoba ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą paliła papierosy.

Cukrzyca jest dobrze znanym czynnikiem ryzyka wystąpienia i rozwoju chorób przyzębia. Jednak stały związek między kontrolą glikemii a liczbą naturalnych zębów nie został dobrze zbadany w szerszej skali.

Czy podwyższony poziom cukru we krwi grozi utratą zębów?

Badacze z Shiga University of Medical Science w Japonii postanowili ustalić na ile poziom hemoglobiny glikowanej A1c (HbA1c) i stężenie glukozy w osoczu na czczo (FPG) są powiązane z liczbą naturalnych zębów.

Przeanalizowano dane ponad 233 tys. osób (w wieku od 20-70 lat) korzystających z ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu zatrudnienia w okresie od kwietnia 2015 r. do marca 2016 r. w Japonii. Porównywano poziom  hemoglobiny glikowanej (HbA1c) oraz stężenie glukozy na czczo (FPG) i liczbę naturalnych zębów.

Okazało się, że dorośli już po 30 roku życia mieli mniej własnych zębów, jeśli badania krwi wskazywały na złą kontrolę glikemii. Liczba naturalnych zębów zmniejszyła się u osób z wyższym poziomem HbA1c i poziomem glukozy na czczo w każdej grupie wiekowej. W przypadku osób w wieku 40 i 60 lat osoby z poziomem glukozy we krwi wskazującym na stan przedcukrzycowy miały również mniej zębów niż osoby z normalnym poziomem glukozy.

Dorośli z wyższymi poziomami FPG mieli mniej naturalnych zębów w większości grup wiekowych.

Podwyższony cukier we krwi i papierosy - wrogami zębów

Z badania wynika, że ​​ryzyko utraty zębów w średnim wieku było jeszcze większe u palaczy papierosów z hiperglikemią. Zatem  zerwanie z nałogiem tytoniowym jest niezwykle ważne dla zachowania własnych zębów.

- Osobom zagrożonym cukrzycą czy nawet stanem cukrzycowym zaleca się nie tylko lepsze kontrolowanie poziomu glikemii, ale też poprawę higieny jamy ustnej, w tym także zaprzestanie palenia, podkreślają badacze.

Praca ukazała się w Diabetology International

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
cukrzyca   brak zęba   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH