
- Połknięcie ciała obcego najczęściej przytrafia się dzieciom, osobom starszym lub dorosłym z niedorozwojem umysłowym lub zaburzeniami psychicznymi.
- Protezy zębowe stanowią 4–18 proc. wszystkich połkniętych ciał obcych.
- W Portugalii zdarzył rzadki przypadek nieświadomego połknięcia protezy stomatologicznej przez kobietę zdrową psychicznie.

Czytaj więcej
Jadła ciasto i połknęła częściową protezęPacjentka nieświadoma połknięcia protezy zębowej
Na ostry dyżur do Hospital Doutor José Maria Grande, w Portalegre, w Portugalii zgłosiła się 52-letnia kobieta. Narzekała na ostry ból brzucha, który stopniowo od ponad 14 godzin się nasilał oraz nudności. Pacjentka nie miała gorączki, wymiotów ani innych objawów. W wywiadzie nie zgłaszała połknięcia ciała obcego.
Badanie zlokalizowało bolesność brzucha po prawej stronie w dole biodrowym, stwierdzono też zapalenie otrzewnej. Obrazowanie za pomocą tomografu komputerowego ujawniło zakrzywiony metaliczny obiekt, zaklinowany w jelicie cienkim, który okazał się być protezą stomatologiczną.
Przedmiot usunięto podczas zabiegu enterotomii. Operacja i powrót do zdrowia przebiegły bez powikłań. Kobieta została wypisana sześć dni po zabiegu.
W przypadku pacjentów z bólem brzucha, lekarze powinni zawsze zadawać pytanie – niezależnie od stanu zdrowia psychicznego pacjenta – o możliwość połknięcia ciała obcego i wykonać badania obrazowe, aby wykluczyć inne schorzenia – podsumowali autorzy pracy.

Czytaj więcej
Drut ortodontyczny w jelicie pacjentkiProtezy zębowe - często połykane przedmioty przez dorosłych
Ciała obce w przewodzie pokarmowym to dość istotny problem zwłaszcza u dzieci i najczęściej są skutkiem przypadkowego połknięcia. W populacji dorosłych większość połknięć ma charakter intencjonalny. Najczęściej są to więźniowie (ok. 70 proc.) oraz osoby z niedorozwojem umysłowym i chore psychicznie (ok. 20 proc.).
Pozostałe przypadki to najczęściej niedopasowane protezy zębowe lub trzymane podczas pracy w ustach nieduże przedmioty. Protezy zębowe są najczęściej połykane przez starszych pacjentów i stanowią 4–18 proc. wszystkich połkniętych ciał obcych.
Zdarza się także, że dochodzi do połknięcia fragmentu aparatu ortodontycznego. Na przykład w gabinecie ortodonty, gdy lekarza przycina koniec po raz pierwszy zakładanego łuku ortodontycznego. Ale też podczas trwania leczenia ortodontycznego, gdy z jakichś powodów dochodzi do awarii aparatu.
Opis przypadku nieświadomego połknięcia protezy zębowej został opublikowany w International Journal of Surgery Open.
Komentarze