• Połknięcie ciała obcego najczęściej przytrafia się dzieciom, osobom starszym lub dorosłym z niedorozwojem umysłowym  lub zaburzeniami psychicznymi.
  • Protezy zębowe  stanowią 4–18 proc. wszystkich połkniętych ciał obcych.
  • W Portugalii zdarzył rzadki przypadek nieświadomego połknięcia protezy stomatologicznej przez kobietę zdrową psychicznie.

Pacjentka nieświadoma połknięcia protezy zębowej

Na ostry dyżur do  Hospital Doutor José Maria Grande, w Portalegre, w  Portugalii zgłosiła się 52-letnia kobieta. Narzekała na ostry ból brzucha, który stopniowo od ponad 14 godzin się nasilał oraz nudności. Pacjentka nie miała gorączki, wymiotów ani innych objawów. W wywiadzie nie zgłaszała połknięcia ciała obcego.

Badanie zlokalizowało bolesność brzucha  po prawej stronie w dole biodrowym, stwierdzono też zapalenie otrzewnej. Obrazowanie za pomocą tomografu komputerowego ujawniło zakrzywiony metaliczny obiekt, zaklinowany w jelicie cienkim, który okazał się być protezą stomatologiczną.

Przedmiot usunięto podczas zabiegu enterotomii. Operacja i powrót do zdrowia przebiegły bez powikłań. Kobieta została wypisana sześć dni po zabiegu.

W przypadku pacjentów  z bólem brzucha, lekarze powinni zawsze zadawać pytanie – niezależnie od stanu zdrowia psychicznego pacjenta – o możliwość połknięcia ciała obcego i wykonać badania obrazowe, aby wykluczyć inne schorzenia – podsumowali autorzy pracy.

Protezy zębowe - często połykane przedmioty przez dorosłych

Ciała obce w przewodzie pokarmowym to dość istotny  problem zwłaszcza u dzieci i najczęściej są skutkiem przypadkowego połknięcia.  W populacji dorosłych większość połknięć ma charakter intencjonalny. Najczęściej są to więźniowie (ok. 70 proc.) oraz osoby z niedorozwojem umysłowym i chore psychicznie (ok. 20 proc.).

Pozostałe przypadki to najczęściej niedopasowane protezy zębowe lub trzymane podczas pracy w ustach nieduże przedmioty. Protezy zębowe są najczęściej połykane przez starszych pacjentów i stanowią 4–18 proc. wszystkich połkniętych ciał obcych.

Zdarza się także, że dochodzi do połknięcia fragmentu aparatu ortodontycznego.  Na przykład w gabinecie ortodonty, gdy lekarza przycina koniec po raz pierwszy zakładanego łuku ortodontycznego. Ale też podczas trwania leczenia ortodontycznego, gdy z jakichś powodów dochodzi do awarii aparatu.

Opis przypadku nieświadomego połknięcia protezy zębowej został opublikowany w International Journal of Surgery Open.