PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zgrzytanie zębami. Skutki tego nawyku są opłakane

Autor: nieck • Źródło: en
24-06-2022, 08:24
Zgrzytanie zębami. Skutki tego nawyku są opłakane Bruksizm przybiera rozmiary epidemii Fot. Shutterstock
Bruksizm to często reakcja na zbyt silny stres. Choroba ta szybko niszczy zęby. Według danych American Dental Association na bruksizm cierpi nawet 69 proc. Amerykanów, którzy zgrzytają lub zbyt silnie zaciskają zęby. Skutki tego nawyku są niestety opłakane dla zębów.
  • Bruksizm to często reakcja na zbyt silny stres. Choroba ta szybko niszczy zęby
  • Zęby pacjentów który mają bruksizm szybko ścierają się, nawet pękają. Najbardziej podatne na zniszczenie są zęby osób starszych
  • W leczeniu bruksizmu pomocne są plastikowe osłony na zęby, ale też techniki uwalniające od napięcia nerwowego, zastrzyki z botoksu i fizjoterapia

Choroba, zwana bruksizmem, dewastuje zęby. - Siła z jaką ludzie zaciskają szczęki lub zgrzytają zębami jest nawet  sześciokrotnie większa niż podczas  normalnego żucia pokarmu, informuje Ada Cooper, lekarz dentysta i rzecznik American Dental Association.

Nic więc dziwnego, że zęby szybko się ścierają, a nawet łamią. Bruksizm jest szczególnie groźny dla osób starszych, których zęby mogą być bardziej kruche.

Bruksizm na końcu długiej listy problemów

Bruksizm może występować pić w dzień lub w nocy. Zwykle dotknięta nim osoba, nie uświadamia sobie, że zgrzyta zębami.

Przyczyną bruksizmu najczęściej bywa życie w dużym stresie. Stąd gwałtowny przyrost pacjentów z oznakami nadmiernego ścierania zębów w trakcie pandemii COVID-19.

Co ważne stres doprowadza do zaciskania szczęk, czy zgrzytania zębami w chwilach przeżywania szczególnie silnego napięcia podczas dnia, ale także i w nocy, gdy po ciężkim dniu podwyższony poziom hormonów stresu nadal utrzymuje się w organizmie  po ciężkim dniu, informuje Vicki Cohn, prezes American Academy of Sleep Medicine’s Dental Assembly. 

Depresja i papierosy. Zwiększają zużycie zębów

Palacze są około dwa razy bardziej narażeni na bruksizm niż osoby niepalące. Ponadto niektóre leki — takie jak środki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne — mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia tego problemu.

Schorzenia wpływające na ośrodkowy układ nerwowy,  demencja, choroba Parkinsona lub udar, mogą albo stawać się przyczyną, albo nasilać już istniejący bruksizm. Często zgrzytanie zębami  towarzyszy schorzeniom stawów skroniowo-żuchwowych, które powodują ból w okolicy żuchwy.

Wreszcie pacjenci z  obturacyjnym bezdechem sennym, w którym górne drogi oddechowe są wielokrotnie blokowane podczas snu, co prowadzi do licznych przerw w oddychaniu w nocy, nieświadomie nadmiernie kompensują je i zgrzytają zębami, gdy wypychają szczękę, aby otworzyć drogi oddechowe, informuje  Abdelrahim, lekarz dentysta w Cleveland Clinic.

Po czym poznać bruksizm

 Pęknięty ząb, korona lub wypełnienie mogą być wyraźnym sygnałem, że coś jest nie tak. Bywa też, że  osoby z bruksizmem  mogą w nocy budzić się z bólem szczęki lub szyi, bólem głowy, sztywną szczęką, dzwonieniem w uszach lub śladami na krawędzi języka w miejscu, w którym przyciskał się do zaciśniętych zębów.

Ważne więc, jeśli tego typu objawy występują zgłosić się do dentysty, który  sprawdzi zużycie zębów, złamania i recesję dziąseł. 

Jak sobie pomóc

Jedno z rozwiązań problemu proponowane przez dentystę to plastikowy ochraniacz na zęby. Noszony w nocy jest zwykle pierwszą linią obrony  przed bruksizmem. Pozwala  chronić zęby i rozluźnić mięśnie szczęki,

Botoks - zastrzyk z toksyny botulinowej podany do mięśni żuchwy, które kontrolują gryzienie i żucie, zmniejsza nacisk wywierany na zęby.

Walka ze  stresem - pomaga czynny relaks, zajęcia z jogi i medytacja. 

Fizjoterapia - terapeuta specjalizujący się w leczeniu bruksizmu zapozna z ćwiczeniami rozciągającymi, wzmacniającymi i rozluźniającymi mięśnie szyi oraz żuchwy. Takie zabiegi zmniejszają napięcie mięśni, którego efektem  może być zaciskanie i zgrzytanie zębami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie stomatologiczne   bruksizm   stres  

POLECAMY W SERWISACH