• Zespół cieśni nadgarstka pojawia się najczęściej u pacjentów po pięćdziesiątym roku życia. Regularne obciążanie tej okolicy ciała, a także powtarzanie tych samych czynności może doprowadzić do rozwoju patologii na wcześniejszym etapie życia. Tak jest u stomatologów
  • Objawy schorzenia, mimo że dość charakterystyczne, bardzo często są bagatelizowane lub tłumaczone przemęczeniem czy przybieraniem złej pozycji w trakcie snu 
  • Odczuwanie dolegliwości świadczących o rozwoju patologicznych zmian w okolicy nadgarstka powinno być sygnałem alarmowym skłaniającym pacjentów do wizyty u specjalisty
  • Istnieją innowacyjne, nieoperacyjne metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka, jedna z nich jest hydrodekompresja 

Nadgarstek narażony na urazy, przeciążenia

To schorzenie układu ruchu prowadzące do odczuwania przewlekłego bólu oraz niemożności wykonywania pełnych zakresów ruchu. Dzieje się tak ze względu na rozwój patologii w budowie nadgarstka, a główną przyczyną bólu jest długotrwałe uciskanie nerwu półśrodkowego, który ulokowany jest w kanale nadgarstka.

Główną funkcją nadgarstka - zespolenia dłoni z przedramieniem - jest umożliwienie sprawnego wykonywania różnorodnych ruchów i czynności dłonią. Zbudowany jest z licznych elementów, a ze względu na delikatną konstrukcję narażony jest na urazy oraz rozwój patologii uniemożliwiających mu prawidłowe działanie.Jedną z nich jest zespół cieśni nadgarstka.

Schorzenie zbyt często bagatelizowane

Schorzenie najczęściej rozwija się w ręce dominującej, a jednym ze sposobów na jego rozpoznanie jest wykonanie USG ortopedycznego.

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się najczęściej u pacjentów po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia, niemniej jednak regularne obciążanie tej okolicy ciała, a także powtarzanie tych samych czynności prowadzących do ucisku nerwu półśrodkowego może doprowadzić do rozwoju patologii na wcześniejszym etapie życia.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Objawy schorzenia, mimo że dość charakterystyczne, bardzo często są bagatelizowane przez pacjentów lub tłumaczone przemęczeniem czy przybieraniem złej pozycji w trakcie snu. Głównymi symptomami, które mogą świadczyć o rozwoju dolegliwości są:

  • odczuwanie mrowienia w okolicy kciuka lub wszystkich palców,
  • zanikanie mięśni kłębu kciuka,
  • pojawienie się problemów z chwytaniem, osłabienie chwytu,
  • zauważenie braku precyzji w wykonywaniu prostych ruchów dłonią objętą patologią,
  • niemożność zaciskania dłoni w pięść,
  • powtarzające się wypadanie przedmiotów z dłoni.

Bagatelizowanie mrowienia, drętwienia czy też bólu w nadgarstku może doprowadzić do rozwoju głębokich zmian, dlatego przy rozpoznaniu symptomów schorzenia należy bezzwłocznie udać się na wizytę do specjalisty.

Konsekwencje nieleczonego zespołu cieśni nadgarstka 

Odczuwanie dolegliwości świadczących o rozwoju patologicznych zmian w okolicy nadgarstka powinno być sygnałem alarmowym skłaniającym pacjentów do wizyty u specjalisty. Leczenie schorzenia we wczesnym stadium daje zadowalające efekty, a także prowadzi do odzyskania całkowitej sprawności dłoni i ręki.

Nieleczony zespół cieśni prowadzi do zaostrzenia się zmian chorobowych, czego efektem jest silne odczuwanie objawów dolegliwości. Nasilenie objawów jest również związane z zanikiem mięśni kłębu kciuka, a także silnych degradacji nerwu pośrodkowego, co zmusza do konieczności przeprowadzenia operacji.

Hydrodekompresja - nieoperacyjna metoda leczenia dolegliwości

Istnieją innowacyjne, nieoperacyjne metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka. Skorzystanie z nich daje szanse na szybką, bezbolesną rekonwalescencję, a także możliwość przywrócenia pełnej sprawności.

 Taką metodą jest hydrodekompresja - zabieg wykonywany pod kontrolą USG przez specjalistę ortopedę, polegający na odbarczaniu nerwu poprzez iniekcję (zastrzyk)  płynu w otoczenie nerwu. Powoduje to „odklejenie” nerwu od otaczających, uciskających go tkanek. Kiedy nie ma już ucisku na nerw, znikają drętwienia, z czasem wraca siła mięśniowa, a nerw pośrodkowy zyskuje szansę na regenerację.

Hydrodekompresja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu, trwającym ok. 30 minut,  nie ma dolegliwości bólowych. Do pracy fizycznej można powrócić po 2 - 3 dniach, do pracy biurowej - nawet następnego dnia.

Efekty zabiegu utrzymują się od kilku miesięcy do kilku lat. 

Cena zbiegu pomiędzy 1,5 - 2,5 tys. zł 

źródło: zdrowie.pap.pl