• Anafilaksja jest ciężką, zagrażającą życiu, systemową lub uogólnioną reakcją nadwrażliwości, która występuje natychmiast po podaniu alergizującej substancji
  • W stomatologii reakcje alergiczne i wstrząs anafilaktyczny przytrafiają się  w 0,5 do 1 proc. przypadków i najczęściej są spowodowane podaniem pacjentowi leków oraz miejscowych środków znieczulających
  • Opis dwóch przypadków anafilaksji na klindamycynę, która wystąpiła w trakcie zabiegu ekstrakcji ósemek, publikuje Oral Surgery  

Groźna reakcja na lek.  Dentysta musi ją trafnie rozpoznać

Zespół stomatologiczny musi być przygotowany na różne sytuacje zagrożenia zdrowia, a nawet życia pacjenta, które mogą przytrafić się w trakcie leczenia. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest wstrząs anafilaktyczny.  To  nagła, bardzo ciężka reakcja alergiczna, spowodowana substancją alergizującą.

W stomatologii wstrząs anafilaktyczny najczęściej jest wywołany podaniem pacjentowi leków oraz miejscowych środków znieczulających.  Przytrafia się niezwykle rzadko. Taka reakcja  stanowi od 0,5 do 1 proc. przypadków.

Młodzież i kobiety. Najwyższe ryzyko wstrząsu anafilaktycznego

Groźna dla życia reakcja na leki zdarza się nawet u osób niemających żadnych objawów alergii. Najbardziej narażone na anafilaksję są dzieci i młodzież, kobiety, a także osoby z alergią i atopią oraz te, u których wstrząs anafilaktyczny już kiedyś wystąpił. Kluczowe w takiej sytuacji  jest postępowanie osób z otoczenia pacjenta, które powinno być natychmiastowa. 

Nietypowe powikłania podczas zabiegu ekstrakcji zębów mądrości opisuje Oral Surgery.

W dwóch przypadkach podano dożylnie klindamycynę przed zabiegiem ekstrakcji trzecich zębów zatrzymanych. Oba przypadki dotyczyły nastolatek w wieku 15 i 17 lat. Zabieg ekstrakcji ósemek miał przebiegać w znieczuleniu ogólnym.

Operacja  została przerwana, gdy po podaniu klindamycyny dożylnie pojawiły się objawy anafilaksji.  Pacjentki były ogólnie zdrowe, jednak wcześniej przez długi okres leczyły trądzik na twarzy stosując żel zawierający ten antybiotyk.

W trakcie tej terapii pojawiła się przezskórna reakcja alergiczna na klindamycynę, informuje jeden z autorów pracy John James Miggins z Baylor College of Medicine, Houston, w Stanach Zjednoczonych.

Znajomość klasycznych objawów anafilaksji ma ogromne znaczenie, aby można było natychmiast przerwać każdą procedurę lub infuzję i podjąć odpowiednie działania. Przewidujemy, że częstość reakcji anafilaktycznych w gabinetach stomatologicznych wzrośnie, przestrzega Oral Surgery.

Naukowcy wskazują, że wstrząs anafilaktyczny może przytrafiać się podczas zabiegów stomatologicznych coraz częściej, szczególnie wśród nastolatków, biorąc pod uwagę: