PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby z natury są żółte

Autor: nieck • Źródło: en
25-10-2021, 08:57
Zęby z natury są żółte Im grubsze szkliwo tym jaśniejsze zęby (fot. Shutterstock)
Choć śnieżnobiały uśmiech mieści się w kanonie urody, jednak naturalne i zdrowe zęby mają żółtawe zabarwienie.
  •  Żółte zęby są całkowicie naturalne i nie muszą być oznaką złego stanu zdrowia jamy ustnej.
  • Nawet przy zdrowym stylu życia czynniki pozostające poza naszą kontrolą, takie jak geny i grubość warstwy szkliwa, wpływają na wygląd zębów.
  • Żółknięcie zębów  jest częścią procesu starzenia.

Ząb zbudowany jest z trzech różnych warstw. Szkliwo to najtwardsza substancja w ludzkim ciele i tworzy najbardziej zewnętrzną warstwę, zębina znajduje się pod nią, a najbardziej wewnętrzną warstwę stanowi miazga. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to zębina, a nie szkliwo, nadaje zębom kolor. Zatem kolor uzębienia zależy od zabarwienia zębiny, ale i grubości szkliwa, a to są bardzo indywidualne cechy. Warstwa szkliwa jest dość przejrzysta, ale u osób z grubszym szkliwem zęby mogą wydawać się mniej żółte.

Mleczaki mają mleczny kolor

Pierwsze "tymczasowe" zęby nie bez przyczyny nazywane są zębami mlecznymi. U większości ludzi mają one dużo jaśniejsze zabarwienie niż zęby stałe, stąd ich nazwa. Zęby mleczne wydają się bielsze, ponieważ szkliwo zębów małych dzieci jest grubsze i lepiej maskuje żółtą zębinę.

Żółto zabarwione zęby są całkowicie naturalne i nie muszą być oznaką złego stanu zdrowia jamy ustnej. Nawet przy zdrowym stylu życia czynniki pozostające poza kontrolą, takie jak geny i grubość szkliwa zębów, mogą wpływać na kolor zębów. 

Z czasem uzębienie staje się bardziej żółte,  gdyż wiąże się to procesem starzenia. A to dlatego, że z wiekiem nasze szkliwo staje się cieńsze, a zatem  ​​wewnętrzna część zęba mocniej prześwituje, przez co ciemnieją. Dodatkowo, pojawiają się przebarwienia powodowane niektórymi pokarmami i napojami (winem czerwonym, herbatą i kawą).

Żółte zęby niekoniecznie są oznaką złego stanu zdrowia jamy ustnej, chociaż w niektórych przypadkach mogą oznaczać, że szkliwo uległo erozji, a zęby mogą być słabe i podatne na odpryski, mówi dentysta.

Szare przebarwienia mogą być, na przykład skutkiem dużych amalgamatowych wypełnień. Poza tym te zęby, które przeszły uraz lub rozwijał się w nich ropień, również mogą z czasem wydawać  się ciemniejsze, zwłaszcza jeśli wymagały leczenia kanałowego. Niektóre osoby mogą mieć  genetycznie przebarwienia zębów, co jest związane z zabarwieniem jego wewnętrznej części. Jak wynika z badania opublikowanego w British Dental Journal pokazuje, że niektóre zaburzenia metaboliczne mogą się wiązać ze zmianą w kolorze zębów.

Wybielanie może nie dać satysfakcji, gdy...

Należy mieć świadomość, że zabieg wybielania zębów nie powoduje rozjaśnienia wypełnień i sztucznych koron.  Należałoby je więc wymienić na bielsze, by po zabiegu wybielania nie odróżniały się od reszty uzębienia. Zmiany w trybie życia mogą poprawić wygląd uśmiechu. Tak jak to się dzieje w przypadku palaczy, jeśli zerwą z nawykiem, lub ograniczenie  spożycia jedzenia i napojów przebarwiających zęby, (na przykład pokarmów doprawianych    kurkumą, czy czerwonego wina).

Naturalne ciemne zabarwienie uzębienia można zmienić stosując wybielanie. Ważne jednak, aby przeprowadzić je pod kierunkiem dentysty, lub w gabinecie dentystycznym.

Zęby każdego są  inne, więc i czas potrzebny do wybielenia będzie różny. Poza tym, dla utrzymanie efektu zabiegu rozjaśniania zębów trzeba będzie go  ponawiać, gdyż naturalny kolor może wracać, co w dużym stopniu zależy od diety.

Czytaj także: Jak uniknąć rozczarowania efektem wybielania zębów

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby   wybielanie zębów   stomatologia estetyczna  

POLECAMY W SERWISACH