PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Zęby z moczu?

Autor: Pozostałe źródła
02-08-2013, 00:01
Zęby z moczu? (fot. Fotolia)
Zęby z moczu? (fot. Fotolia)
Chińscy naukowcy opracowali metodę, która pozwala na wyhodowanie sztucznych zębów z ludzkiego moczu. Wyniki ich badań opublikowano w piśmie "Cell Regeneration Journal".

Naukowcy z Guangzhou Institutes of Biomedicine and Health, wykorzystując ludzki mocz, wyhodowali zawiązki zębów, jako źródło komórek macierzystych. W odpowiednich warunkach komórki te potrafią przekształcić się w dowolną tkankę ciała, dlatego od lat trwają badania nad ich wykorzystywaniem.

W tym przypadku, odpowiednio przygotowane komórki macierzyste, uzyskane z dróg moczowych,  mieszano z koktajlem związków chemicznych i wstrzykiwano myszom. Po kilku tygodniach część z nich zaczęła przekształcać się w tkankę zęba zawierającą szkliwo, miazgę zębową oraz zębinę. Uryna została użyta jako przykładowy składnik. Naukowcy będą szukać innych możliwych źródeł komórek macierzystych, z których można wyhodować podobne struktury, ponieważ zęby wyhodowane z komórek zawartych w moczu nie są tak twarde jak naturalne uzębienie.

Innym problemem może być także odtworzenie różnicy między siekaczami a zębami trzonowymi, co może być trudne, ponieważ wciąż nie wiadomo, jak przebiega rozwój tych dwóch rodzajów zębów.

Chińscy naukowcy mają nadzieję, że ich badania pomogą w wypracowaniu metody, która umożliwi ludziom wyhodowanie nowych zębów w miejscu wcześniej utraconego uzębienia. Nie wszystkim jednak spodobał się pomysł pozyskiwania komórek macierzystych z moczu. Zdaniem niektórych specjalistów istnieje bowiem duże ryzyko zanieczyszczenia próbek bakteriami, pomijając fakt, że źródło pozyskiwania komórek jest nieco kontrowersyjne.

źródło: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   zęby   implantologia   Techniki pozamedyczne  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek
    Puls HR House Market Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Archiconnect