PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby to znakomity test ciążowy?

Autor: miro • Źródło: ms
14-06-2021, 13:03
Zęby to znakomity test ciążowy? Zęby zdradzają ciążę (fot. IG)
Zęby odgrywają w organizmie większą rolę, niż wielu przypuszcza. Studentka stomatologii twierdzi, że potrafi po zębach stwierdzić, czy pacjentka jest w ciąży. Rzeczowa informacja, czy dezinformacja?
  • Miniserial filmów na TikTok wyjaśniających, co dentyści mogą stwierdzić na podstawie zębów pacjenta. 
  • Dziąsła stają się wrażliwe i mają tendencję do krwawień. Taki stan można zaobserwować u ok. 30 - 50 proc. wszystkich ciężarnych pacjentek.
  • W ciąży istnieje zwiększone ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł, ale wiele osób cierpi na tę chorobę nie będąc w ciąży.
  • Zapalenie dziąseł często występuje w drugim trymestrze ciąży i stopniowo narasta, zwłaszcza jeśli nie jest leczone.

Amerykanka Sukhmani studiuje na czwartym roku stomatologii, ale najważniejsze jest jednak to, że ma własny kanał TikTok, na którym wyjaśnia swoim zwolennikom wszystko co wie o zębach, a wie z pewnością wiele, chociaż wiedza ta może budzić wiele kontrowersji.

Miniserial o zdrowi jamy ustnej na kanale TikTok   

Przyszła dentystka, jako @thatdentaldal, opublikowała na TikTok miniserial filmów wyjaśniających, co dentyści mogą stwierdzić na podstawie zębów pacjenta. 

Oczywiście część spostrzeżeń nie jest nazbyt odkrywczych jak chociażby informacje o symptomach: niedożywienia, nadmiernego spożywania cukru, palenia papierosów. Uwaga jednak bywa, że niektóre tezy mogą być dla wielu zaskoczeniem.

Sukhmani twierdzi m.in., że po zębach można stwierdzić, czy pacjentka jest w ciąży i to zanim ciężarna zorientuje się o swoim odmiennym stanie.

Film na TikTok obejrzało ponad 100 tys. użytkowników. Sukhmani wyjaśnia na jakich podstawach stawia taką, a nie inną tezę. Powszechnie wiadomo, że nudności - często występujące we wczesnym etapie ciąży - mogą uszkadzać szkliwo zębów. Innym, raczej nieznanym objawem, jest tak zwane ciążowe zapalenie dziąseł.

- Dziąsła stają się wrażliwe i mają tendencję do krwawień. Taki stan można zaobserwować u ok. 30 - 50 proc. wszystkich ciężarnych pacjentek – wyjaśnia Sukchmani.

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) faktycznie ostrzega, że kobiety są bardziej narażone na rozwój zapalenia dziąseł podczas ciąży. Zapalenie dziąseł może prowadzić do obrzęku i tkliwości. W czasie ciąży zapalenie dziąseł może również pojawiać się jako guzki wzdłuż linii dziąseł, zwane „guzami ciążowymi” (nie są rakowe.) Te guzki zwykle ustępują samoistnie po porodzie, ale można je usunąć, jeśli przeszkadzają - stwierdza ADA.

ADA przypomina jednocześnie, że stan zapalny zatok może dawać podobne objawy bólowe co ząb wymagający leczenia kanałowego. I odwrotnie, problemy z zębami mogą fałszywie wskazywać na problemy z mięśniami. Bywa, że ból zębów wywołuje napięcie w obszarze karku lub pleców.

- Skąd tak powszechne zapalenie dziąseł podczas ciąży? Wszystko sprowadza się do zmiany hormonów - przypomina prof. Angelo Mariotti  z Wydziału Periodontologii na Uniwersytecie Ohio State College of Dentistry.

POLECAMY W SERWISACH