PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby jako potencjalne źródło skrajnie toksycznych związków

ms
08-09-2020, 09:06
Zęby jako potencjalne źródło skrajnie toksycznych związków Test OroTox - ważne ustalenia (foto: pixabay)
Test OroTox odpowiada na pytanie czy martwe i leczone korzenie zęby są źródłem trucizn, które uszkadzają nerwy, czy w kieszonkach zębinowych znajdują się bakterie, które mogą uszkadzać inne narządy.


Badanie pozwala pacjentowi zachować zęby bez ryzyka rozprzestrzeniania się bakterii i ich toksyn w organizmie.

To oczywiste, że zęby odgrywają ważną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Interakcje są różnorodne i dotyczą kwestii związanych z: estetyką, wyrazem twarzy, funkcją żucia, ale i toksykologią. Zęby odgrywają pierwszoplanową rolę w patogenezie chorób i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

Prof. Boyd E. Haley badał zęby jako potencjalne źródło skrajnie toksycznych związków. Przez ponad 35 lat prowadził on analizy w dziedzinie: biochemii białek, neurotoksyczności metali ciężkich i chorób neurodegeneracyjnych.

Jego badania pokazują, że kanaliki zębinowe z korzeniami (nieżywe, leczone endodontyczne) i niewypełnione, ale z chorobami paradontycznymi zębów mogą zawierać szereg niebezpiecznych bakterii. Bakterie te są praktycznie niemożliwe do wyleczenia antybiotykami i miejscowymi środkami dezynfekującymi. Dlatego są stałym rezerwuarem ogólnoustrojowych infekcji bakteryjnych. Wiele z tych bakterii było również związanych z parodontozą (np. Peptostreptococcus, paciorkowce, eubakterie, bakteroidy, fusobacterium, promieniowce).

Bakterie stale wytwarzają toksyczne metabolity, w tym lotne związki siarkowodoru: merkaptan metylu i siarkowodór, kwasy tłuszczowe: kwas propionowy i masłowy, poliaminy: putrescyna i kadaweryna, a także inne białka "bakteryjne", takie jak proteazy i fosfatazy, ale również antygeny (np. lipopolisacharydy).
 
Oprócz bakterii, toksyny mogą być ponownie wchłaniane i rozprzestrzeniane ogólnoustrojowo, co w niektórych przypadkach ma poważne konsekwencje dla zdrowia, takie jak: zapalenie wsierdzia, zawał, apopleksja, nadciśnienie, arterioskleroza, dolegliwości oczu, zapalenie płuc, choroby hematologiczne,  infekcje stawów, ropnie mózgu, Alzheimer.
Wiele z toksyn można zidentyfikować w wydzielinie tworzącej się w kieszonkach zakażonych zębów.

Stanowi to podstawę analizy OroTox.
W zębach martwych krążenie endodontyczne jest zaburzone. To podstawowa przyczyna, dla której zęby takie mogą z biegiem czasu stanowić ogólne zagrożenie dla zdrowia.

Test OroTox odpowiada na pytanie:
- czy martwe i leczone korzenie zęby są źródłem trucizn, które uszkadzają nerwy;
- czy w kieszonkach zębinowych znajdują się bakterie, które mogą uszkadzać inne narządy.

Materiał próbki pobrany z płynu z bruzdy za pomocą sztyftu absorbera jest inkubowany z mieszaniną oczyszczonych białek (enzymów wiążących ATP) przez 60 minut, a następnie nasycany radioaktywnie znakowanym ATP, N3ATP i utrwalany światłem UV („fotoznakowanie”).

Im więcej punktów wiązania ATP na enzymach jest zajętych przez toksyny, tym niższe jest promieniowanie radioaktywne. 

Za pomocą późniejszej elektroforezy i autoradiografii (pomiar radioaktywności) można przedstawić i określić ilościowo różne toksyny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
testy eksploatacyjne radiologia  

POLECAMY W SERWISACH