• Odkryto, że istnieje związek między zdrowiem jamy ustnej i oczu.
  • Lekarze dentyści powinni sobie zdawać sprawę z tych powiązań, gdyż diagnozując choroby jamy ustnej zwiększających ryzyko problemów okulistycznych, mogą pacjenta kierować do okulisty.
  • Potwierdzono związek chorób przyzębia z jaskrą, a także z cukrzycą, która prowadzi do retinopatii.

 Według raportu opublikowanego przez CareQuest Institute for Oral Health zaburzenia widzenia i ogólnoustrojowe przyczyny problemów okulistycznych, w tym cukrzyca i choroby serca, wiążą się z pogorszeniem stanu zdrowia jamy ustnej.

Na tyle jest on istotny, że klinicyści powinni być świadomi tych powiązań i wykorzystywać  ten fakt do edukacji, diagnozowania i leczenia pacjentów wysokiego ryzyka. - Stomatolodzy mogą  diagnozując choroby jamy ustnej, które mogą być związane z problemami z oczami wskazywać na potencjalne zagrożenie, podkreślają autorzy raportu CareQuest.

Choroby przyzębia a zdrowie oczu

Choroba przyzębia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju jaskry, -  choroby oczu, która uszkadza nerw wzrokowy i może prowadzić do ślepoty.
Pacjenci z cukrzycą mają znacznie większe ryzyko zachorowania na jaskrę.
Populacje niepełnosprawne i starzejące się są bardziej podatne na problemy z jamą ustną i choroby oczu.

Choroba dziąseł wiąże się ze zwiększonym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą i bez cukrzycy, a niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do retinopatii, poważnego stanu, który powoduje utratę wzroku w obu oczach.

Lekarze dbający o zdrowie jamy ustnej mogą bronić ogólnego stanu zdrowia swoich pacjentów, kierując ich do okulistów, podsumowują autorzy raportu.