PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdrowie oczu i zdrowie dziąseł to jedno?

Autor: nieck • Źródło: en
08-10-2021, 07:59
Zdrowie oczu i zdrowie dziąseł to jedno? Stomatolodzy mogą ostrzegać przed ryzykiem chorób oczu (fot. Shutterstock)
Zły stan zdrowia jamy ustnej ma związek z zaburzeniami widzenia i ogólnoustrojowymi przyczynami problemów z oczami, w tym cukrzycą i chorobami serca, dowodzą wyniki najnowszych badań.
  • Odkryto, że istnieje związek między zdrowiem jamy ustnej i oczu.
  • Lekarze dentyści powinni sobie zdawać sprawę z tych powiązań, gdyż diagnozując choroby jamy ustnej zwiększających ryzyko problemów okulistycznych, mogą pacjenta kierować do okulisty.
  • Potwierdzono związek chorób przyzębia z jaskrą, a także z cukrzycą, która prowadzi do retinopatii.

 Według raportu opublikowanego przez CareQuest Institute for Oral Health zaburzenia widzenia i ogólnoustrojowe przyczyny problemów okulistycznych, w tym cukrzyca i choroby serca, wiążą się z pogorszeniem stanu zdrowia jamy ustnej.

Na tyle jest on istotny, że klinicyści powinni być świadomi tych powiązań i wykorzystywać  ten fakt do edukacji, diagnozowania i leczenia pacjentów wysokiego ryzyka. - Stomatolodzy mogą  diagnozując choroby jamy ustnej, które mogą być związane z problemami z oczami wskazywać na potencjalne zagrożenie, podkreślają autorzy raportu CareQuest.

Choroby przyzębia a zdrowie oczu

Choroba przyzębia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju jaskry, -  choroby oczu, która uszkadza nerw wzrokowy i może prowadzić do ślepoty.
Pacjenci z cukrzycą mają znacznie większe ryzyko zachorowania na jaskrę.
Populacje niepełnosprawne i starzejące się są bardziej podatne na problemy z jamą ustną i choroby oczu.

Choroba dziąseł wiąże się ze zwiększonym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą i bez cukrzycy, a niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do retinopatii, poważnego stanu, który powoduje utratę wzroku w obu oczach.

Lekarze dbający o zdrowie jamy ustnej mogą bronić ogólnego stanu zdrowia swoich pacjentów, kierując ich do okulistów, podsumowują autorzy raportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   cukrzyca   paradontoza   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH