PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdrowie jamy ustnej priorytetem w pandemii COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
08-01-2022, 12:00
Zdrowie jamy ustnej priorytetem w pandemii COVID-19 (fot. Adobe)
Pandemia COVID-19 trwa, jest to szczególnie dobry okres, by zrobić wszystko co tylko można, aby być zdrowym. A zdrowie ogólne pozostaje w ścisłym związku ze zdrowiem jamy ustnej.
  • Związek między stanem zdrowia jamy ustnej a zdrowiem ogólnym jest niekwestionowany.
  • Higiena jamy ustnej może mieć realny wpływ na podatność na problemy ogólnoustrojowe.

Dlaczego jedna osoba choruje na COVID-19, a inne, które są narażone na zakażenie, pozostają zdrowe? To może mieć związek z  reakcją układu immunologicznego i ogólnym stanem zdrowia. 

Wielokrotnie udowodniono naukowo, że choroby jamy ustnej negatywnie wpływają na zdrowie ogólne oraz wikłają przebieg wielu nękających nas chorób.

Centers for Disease Control szacuje, że 47,2 proc. dorosłych w wieku 30 lat i starszych cierpi na jakąś formę choroby przyzębia. Częstość występowania problemów z dziąsłami wzrasta wraz z wiekiem do 70,1 proc. wśród osób, które mają 65 lat i więcej. Niewyleczona próchnica także nie pozostaje bez wpływu na ogólne samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.  Tymczasem jedna na cztery osoby w wieku od 20 do 64 lat ma nie wyleczony co najmniej jeden ubytek próchnicowy.

Stan zdrowia jamy ustnej warunkuje także zdolności do zwalczania infekcji. 

 

Zatem może warto zacząć Nowy Rok od zaległej wizyty u dentysty?

Do dentysty marsz

Pacjenci zwlekają z kontrolną wizytą często dłużej niż im się wydaje, wielu twierdzi, że ​​spóźniają się tylko kilka miesięcy, podczas gdy w rzeczywistości od chwili kiedy ostatni raz siedzieli w fotelu stomatologicznym minęły lata. Choroby zębów, dziąseł i nowotwory jamy ustnej można wyleczyć całkowicie, o ile interwencja lekarza nastąpi w porę, czyli odpowiednio wcześnie.

Dobry poziom higieny jamy ustnej to podstawa zdrowia

Codziennie należy czyścić nie tylko zęby, ale też przestrzenie międzyzębowe.
Zaś cały zabieg ma trwać nie krócej jak  dwie minuty dwa razy dziennie. Ważne jest bowiem usunięcie jak największej części płytki nazębnej. Im dłużej biofilm pozostaje na powierzchni zębów, tym bardziej staje się destrukcyjny. 
Warto dopracować technikę szczotkowania, a w tym zakresie porad udzielić może i dentysta i higienistka stomatologiczna. A co nie mniej istotne, to także czyszczenie języka. Bakterie bytujące na języku mogą przenikać do tkanki dziąseł, ale też jelit, mózgu, serca. 

Skuteczność walki z nalotem bakteryjnym podniesie częsta wymiana szczoteczki. Czyli miej więcej co  trzy miesiące. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena   higiena jamy ustnej   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH