
- U 12 proc. pacjentów implant stawu skroniowo-żuchwowego nieprawidłowo funkcjonuje.
- Najczęściej pacjenci skarżą się na ból, obrzęk i ograniczoną ruchomość sztucznego stawu s-ż.
- FDA zachęca pacjentów do szybkiego zgłaszania zdarzeń niepożądanych po wszczepieniu implantu stawu s-ż.
Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań Stomatologicznych i Twarzoczaszki (NIDCR) ok. 10 mln osób w Stanach Zjednoczonych cierpi na choroby stawu skroniowo-żuchwowego. W ramach leczenia tej dysfunkcji w latach 2005-2014 wykonano blisko 5,5 tys. zabiegów wszczepienia implantów tego stawu.
Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA, w latach 2014-2018 wpłynęło do niej 680 zgłoszeń dotyczących powikłań będących wynikiem zabiegu implantacji.
Najczęściej wymieniane problemy osób z implantem stawu skroniowo-żuchwowego to:
- ból
- obrzęk
- zakażenie
- ból głowy
- ograniczony ruch wszczepionego stawu
- nadwrażliwość
- konieczne dodatkowe zabiegi chirurgiczne,
- konieczna terapia niechirurgiczna
Wobec znaczącego wzrostu przypadków powikłań po wszczepieniu implantu stawu skroniowo-żuchwowego FDA będzie intensywniej zbierać informacje od pacjentów, u których zdiagnozowano te zaburzenia oraz przeanalizuje badania wykonane po wprowadzeniu na rynek konkretnych typów implantów stawu s-ż.
FDA wymaga pozarynkowej oceny wszystkich stosowanych implantów stawu s-ż i odpowiada za bezpieczeństwo ich stosowania. Pacjenci są zachęcani do szybkiego zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Osoby, które mały problemy z implantem stawu s-ż, powinny znać producenta swojego urządzenia i aktywnie monitorować firmowe strony internetowe oraz media społecznościowe, a także sprawdzać czy na witrynie FDA nie pojawi się informacja o wycofaniu implantu ze stosowania, podkreśla raport FDA.
Opracowywane jest narzędzie Patient-Reported Outcome, które oceni objawy zaburzeń i funkcjonowanie implantu stawu s-ż. Jego celem jest także zbieranie informacji, mające posłużyć do wytypowania właściwości implantu, mających największe znaczenie dla pacjentów.
Komentarze