Wykorzystanie w terapii nowo odkrytych protein może przynieść człowiekowi wiele korzyści - zapewniają bioinżynierowie z Queen Mary University of London. Beneficjentami w pierwsze kolejności będą z pewnością ludzie cierpiący na osteoporozę. Białko to bowiem niezawodnie stymuluje wzrost tkanki kostnej.

Naukowcy spreparowali bioaktywną membranę, której struktura oparta została w głównej mierze właśnie o nowo odkryte białka. Tempo i charakterystykę wzrostu tkanki kostnej przebadano na szczurach.

Specjaliści z Queen Mary University of London są podekscytowani wynikami eksperymentów, gdyż swoiste bioaktywne opatrunki, wykorzystujące proteiny zlokalizowane w szkliwie, znakomicie wspierały odbudowę zdrowej tkanki kostnej w miejscach, w których zarejestrowano patologiczne zmiany kości.

Dr Alvaro Mata, jeden ze współautorów odkrycia, twierdzi, że bliski jest moment, w którym możliwe będzie użycie tych szczególnych cząsteczek jako efektywnych stymulatorów wzrostu tkanki kostnej w miejsce uszkodzonej.
Wyniki pracy naukowców z Queen Mary University of London ukazały się w lipcu w prestiżowym perdiodyku "Biomaterials".