• Probiotyki poprawiają stan mikrobiomu jamy ustnej. Szczególnie jeśli jego zdrowa równowaga jest zaburzona wskutek procesów chorobotwórczych
  • Dowiedziono, że probiotyki mogą dawać dobre wyniki w leczeniu chorób stomatologicznych, także chorób przyzębia
  • Jak informuje International Dental Journal, bifidobakterie stosowane u osób z zapaleniem przyzębia ograniczają chorobotwórcze bakterie ale także wzmacniają odpowiedź immunologiczną gospodarza 

Probiotyki w stomatologii. Mają duży potencjał

W ostatnich latach dowody naukowe wskazują, że bakterie probiotyczne są konkurencyjne wobec chorobotwórczych mikroorganizmów i nie tylko hamują wzrost i osadzanie się ich na powierzchni zębów, ale także spowalniają metabolizm patogenów. Dlatego badacze mają nadzieję, że probiotyki mogą dawać wymierne korzyści w stomatologii, takie jak profilaktyka i leczenie próchnicy, stanów zapalnych oraz chorób przyzębia.

Nie brakuje dowodów na skuteczność różnych probiotyków  w leczeniu zapalenia przyzębia, jednak nadal nie ma jasności co do mechanizmu działania poszczególnych szczepów bakterii.

Zespół australijskich badaczy z Dental School, University of Western Australia przeanalizował prace naukowe na temat wpływu bifidobakterii na patogeny periodontologiczne oraz wywoływaną przez ten probiotyk odpowiedź immunologiczną gospodarza przy toczącej się chorobie dziąseł. O wynikach tej analizy informuje International Dental Journal.

Zapalenie przyzębia. Probiotyk tępi chorobotwórcze bakterie 

Z artykułów opublikowanych do czerwca 2022 r. w bazach Medline, PubMed, Web of Science i Cochrane Library wybrano tylko randomizowane badania oraz badania in vitro i badania na zwierzętach, a także przeanalizowano dane dotyczące właściwości przeciwdrobnoustrojowych, immunomodulacji i wyników klinicznych.

Okazuje się, że stosowanie różnych szczepów bifidobakterii powoduje   zmniejszenie liczby najważniejszych  patogenów powodujących zapalenie przyzębia z tzw. czerwonego kompleksu.

Przypomnijmy, że u pacjentów z zaawansowaną chorobą przyzębia i głębokimi kieszonkami stwierdza się obecność patogenów kompleksu czerwonego Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola, Tannerella forsythia oraz pomarańczowego tj. Prevotella intermedia, Peptostreptococcus micros, Fusobacterium nucleatum. 

Ponadto przyjmowane bifidobakterie łagodziły chorobę przyzębia:

Probiotyk. Wesprze leczenie paradontozy

Wydaje się, że suplementacja preparatami zawierającymi bifidobakterie, zwłaszcza Bifidobacterium animalis subspecies lactis, pomaga poprawić kliniczne parametry przyzębia, ale też przywrócić zdrową równowagę mikrobiomu płytki nazębnej.

Jak podkreślają badacze należy kontynuować badania na ludziach i zwierzętach przed zastosowaniem terapeutycznym bifidobakterii w rutynowym leczeniu chorób przyzębia.