• Pasta do zębów to ważny środek do kształtowania mikrobiomu jamy ustnej
  • Niektóre jej składnik, jak wodorowęglan sodu, mogą skutecznie hamować rozwój bakterii powodujących próchnicę
  • Z najnowszych badań wynika, że pasta do zębów zawierająca 67 proc. wodorowęglanu sodu, ma potwierdzone klinicznie właściwości, które leczą zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł. Choroba z zaniedbania?

Zapalenie dziąseł to bardzo częsty problem.  Zmieniona przez chorobę tkanka dziąseł staje się: 

  • opuchnięta,
  • czerwona,
  • krwawi przy szczotkowaniu zębów,
  • tkliwa przy dotyku.

Zapalenie dziąseł to łagodna postać choroby  przyzębia. Ważne jednak, aby poważnie traktować ten stan i szybko do wyleczyć, ponieważ może prowadzić do znacznie poważniejszej choroby czyli paradontozy i utraty zębów.

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest zła higiena jamy ustnej. Dobre nawyki w zakresie zdrowia jamy ustnej, takie jak szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie, codzienne nitkowanie zębów i regularne przeglądy stomatologiczne, mogą pomóc w zapobieganiu i skutecznym leczeniu zapalenia dziąseł.

Węglowodan sodu w walce zapaleniem dziąseł

Nie brakuje dowodów naukowych, że węglowodan sodu jako dodatek do past do zębów  niszczy biofilm gromadzący się na powierzchni szkliwa zębów.   Ale jego skuteczność zależy od stężenia tej substancji w środku do higieny jamy ustnej.  Naukowcy z Department of Biomedical, Surgical and Dental Sciences w University of Milano badali jak efektywny jest wodorowęglan sodu w łagodzeniu stanu zapalnego dziąseł. Do analizy posłużyła pasta do zębów zawierająca 67 proc. wodorowęglanu sodu u pacjentów z zapaleniem dziąseł.

Przeanalizowano istniejące badania (w sumie badawcze kryteria spełniało 7 prac). Okazuje się, że osoby które stosowały regularnie pastę do zębów zawierającą 67 proc. wodorowęglanu sodu miały znacząco lepszy wskaźnik zapalenia dziąseł (GI) oraz wskaźnik krwawienia i płytki nazębnej. Na tej podstawie naukowcy uznali, że stosowanie pasty do zębów o odpowiednim składzie może poprawić stan przyzębia u pacjentów z zapaleniem dziąseł, jak czytamy w podsumowaniu pracy opublikowanej w Journal of Evidence-Based Dental Practice.

Węglowodan sodu w walce próchnicą

To kolejny argument za używaniem pasty bogatej w wodorowęglan sodu. Dobrze udokumentowane są także inne korzyści, jakie daje stosowanie takich środków.  Wodorowęglan sodu bardzo szybko przywraca właściwe pH po zjedzeniu czegoś słodkiego. Ale jak zastrzegają naukowcy, krytyczny jest czas -  im szybciej umyjemy zęby po spożyciu cukru tym skuteczniej zmieniamy kwaśny odczyn na neutralny, a także hamujemy późniejszą demineralizację szkliwa, która ułatwia rozwój próchnicy zębów.

Dostępne na rynku pasty do zębów zawierają od  10 proc. do 65 proc. wodorowęglanu sodu. Najskuteczniejsza w zapobieganiu próchnicy jest ta, która ma najwyższe stężenie sody. Szczególnie zalecana jest dla osób z niedoborem śliny. Praca ukazała się w Journal of the American Dental Association.