PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zanim organizm odmówi ci posłuszeństwa

Autor: miro • Źródło: ms
06-03-2015, 07:43
Zanim organizm odmówi ci posłuszeństwa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Czy lekarz dentysta ma szansę na uniknięcie choroby zawodowej, spowodowanej długotrwałą pracą statyczną i uciążliwym wysiłkiem dynamicznym. O tym dyskutowano m.in. podczas Chicago Dental Society Midwinter Meeting.

Wydawać by się mogło, że nauka ergonomicznych zachowań w zasadzie nie ma sensu, bo i tak 70 proc. dentystów, wcześniej lub później, korzysta ze zwolnienia od pracy ze względu na dolegliwości ze strony układu kostno - mięśniowego, a aż 93 proc. odczuwa bóle pleców, karku i stawów rąk. Próbować jednak warto, chociażby w celu zminimalizowania dokuczliwych dolegliwości.

Podczas Chicago Dental Society Midwinter Meeting (koniec lutego 2015 r.) Judy Bendit, adiunkt na Temple-Kornberg School of Dentistry (Periodontal Department) przedstawiła kilka zasad dotyczących racjonalnych zachowań w pracy, o których dentyści i higienistki nie zawsze pamiętają.
Judy Bendit zwróciła uwagę, że w najgorszej sytuacji są ci, którzy muszą dzielić stanowisko pracy z innymi osobami. W takim przypadku dostosowanie przestrzeni roboczej do indywidualnych preferencji i - co najważniejsze - budowy ciała, zdane jest z góry na porażkę.

Przytłaczająca większość dłużej pracujących dentystów i higienistek doświadcza zespołu cieśni nadgarstka. Problem dostrzegają nawet ubezpieczyciele. Część, działających w USA, firm ubezpieczeniowych pokrywa w ramach polisy koszt kilku w miesiącu masaży. Zabiegi mają na celu przywrócenie dentystom sprawności w spracowanych rękach. Wskazane jest, aby we własnym zakresie poddawać nadgarstki delikatnym ćwiczeniom rozciągającym.

Nie wszystkie ćwiczenia są pomocne. W ocenie Judy Bendit, ściskanie w dłoniach gumowej piłeczki jest nieuzasadnionym ćwiczeniem. Delikatne masowanie ścięgien - już tak.

Bendit namawia do systematycznego wykonywania w ciągu dnia pracy ćwiczeń relaksacyjnych. W uprzywilejowanej sytuacji są osoby uprawiające jogę. Nie wolno zaniedbywać snu - 9 godzin na dobę jest jak najbardziej uzasadnioną dawką.

Dla kręgosłupa korzystne jest jak najczęstsze wstawanie - w celu wzięcia w dłonie niezbędnego narzędzia. Najgorszym rozwiązaniem dla układu kostnego, jest systematyczne sięganie z pozycji siedzącej po narzędzie, sprzęt lub materiały. O ile nie mamy tyle samozaparcia, aby często wstawać lub jeśli twierdzimy, że komfort pracy ucierpi na ciągłym odrywaniu się od stanowiska - musimy przestrzegać drugiej zasady: wszystko co niezbędne do wykonywania pracy powinno być usytuowane nie dalej niż w odległości 40 cm, tak aby bez trudu wyciągnięta dłoń mogła osiągnąć cel.

Korzystne dla układu kostnego jest dobieranie narzędzi z możliwie jak najgrubszy uchwytem. Przy precyzyjnych ruchach ręki taka zasada zapewne słabo się broni, gdyż narzędziem z uchwytem o dużej średnicy gorzej się operuje. Jednak nabycie odpowiedniej wprawy jest tylko kwestią ćwiczeń.

- Hołdujmy zasadzie dobrze wyważonej końcówki, której nie trzeba przez wiele godzin pracy przyciągać, aby nie uciekła z dłoni - namawia Judy Bendit.

W celu ochrony kręgów szyjnych i mięśni karku warto stosować - o ile jest to możliwe i uzasadnione - lupy. Coraz więcej szkół kształcących dentystów rekomenduje takie rozwiązanie.

Problemem mogą być także rękawiczki. Niezależnie od często występujących uczuleń, wielu dentystów doświadcza bólów rąk ze względu na fakt, że zbyt małe rękawiczki lub ich krój nie odpowiadają anatomicznej budowie dłoni. Warto zaopatrywać się w rękawiczki produkowane w parach na lewą i prawą rękę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH