Dentyści powinni zwracać uwagę na pacjentów ze stanem zapalnym w kątach ust, bo może to być objaw infekcji SARS-CoV-2 dowodzą naukowcy w pracy opublikowanej w czasopiśmie Oral Diseases.
Zapalenie kącików ust nazywane też zajadami lub pękającymi kącikami ust to ogniska przewlekłej infekcji występującej w każdym wieku: u niemowląt, u osób dorosłych oraz starszych. Zapalenie może mieć ostry lub przewlekły przebieg i występuje na skutek różnych przyczyn, np. niedobór witamin z grupy B, mróz czy spożywanie zbyt dużej ilości kawy i alkoholu. W przebiegu dolegliwości w kącikach ust pojawiają się stopniowo powiększające się rumienie i drobne pęknięcia.

- Zajady u pacjentów z COVID-19 mogą być skutkiem działania wielu czynników drażniących, w tym także nadmiernej produkcji śliny, twierdzi dr Abanoub Riad, z Czech National Centre for Evidence-Based Healthcare and Knowledge Translation na Masaryk University.

Im więcej czasu upływa od rozpoczęcia intensywnych badań nad wirusem SARS-CoV-2 powodowanym przez niego COVID-19, tym więcej wiadomo na temat objawów samej choroby. W lipcu okazało się, że nowym symptomem infekcji koronawirusem, nie znanym do tej pory, może być wysypka w obrębie jamy ustnej. Mniej więcej w 12 dni po rozpoczęciu się objawów, u pacjentów pojawiają się zmiany na śluzówce jamy ustnej. We wrześniu z kolei inne badanie wykazało, że suchość w jamie ustnej, utrata smaku i dysfunkcja zmysłu węchu mogą być jedynymi objawami COVID-19. W międzyczasie ogłoszono także, że u osób bezobjawowych lub z umiarkowanymi objawami ze strony górnych dróg oddechowych pojawia się czasami owrzodzenie języka już w kilka dni po otrzymaniu dodatniego wyniku testu, potwierdzającego infekcję SARS-CoV-2.

Analiza przeprowadzona w Czechach objęła 17 pacjentów z COVID-19, którzy szukali pomocy medycznej z powodu bólu jednego lub obu kącików ust. Średnia wieku pacjentów wynosiła 40 lat i dwie trzecie z nich stanowiły kobiety. Miały różne objawy powiązane z COVID-19 - ostre zapalenie gardła, brak smaku, blisko 24 proc. narzekało na stale utrzymującą się gorączkę. Wszystkie osoby skarżyły się na nadmiar produkowanej śliny.

Większość miała zapalne zmiany w prawym kąciku ust, tylko co czwarta osoba w lewym, a zaledwie 12 proc. chorych w obu kącikach ust. Czynnikiem drażniącym najprawdopodobniej są enzymy z obficie produkowanej śliny.

Zajady rozwijały się po 1,8 dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR, potwierdzającego infekcję SARS-CoV-2, utrzymywały się przez około  3,35 dnia. Co trzecia osoba miała typową formę zapalenia kątów ust. W skali od 0-10 nasilenie powodowanego przez nie bólu oceniano na 5, dolegliwości bólowe utrzymywały się przez 2-5 dni. Zajady znikały po leczeniu, które polegało na stosowaniu płynów do płukania ust zawierających chlorheksydynę oraz maści przeciwgrzybowych, podają autorzy pracy. 

Więcej: Oral Diseases