
- Zapomniana w erze antybiotyków choroba - zespół Lemierre'a - może wystąpić po ekstrakcji zębów trzecich trzonowych.
- Zespół Lemierre'a, który był powikłaniem usuwania zębów, ma podłoże zakaźne. Najczęściej powoduje go bakteria Fusobacterium necrophorum.
- Najczęściej występuje u nastolatków i młodych dorosłych. Obrzęk szyi i nasilający się ból powinny być sygnałem alarmowym do przeprowadzenia szybkiej diagnostyki.

Czytaj więcej
Ekstrakcja zęba z powikłaniem w postaci ropnia płuca
Czytaj więcej
Rzadkie powikłania ekstrakcji ósemkiZapomniana choroba w erze antybiotyków
Zespół Lemierre'a jest rzadko obecnie spotykany, to potencjalnie śmiertelna choroba, najczęściej spowodowana infekcjami jamy ustnej i gardła, prowadząca do zakrzepowego zapalenia żył, zwłaszcza żyły szyjnej wewnętrznej.
Zespół Lemierre'a po raz pierwszy opisał Andre Lemierre w 1936 roku. To forma posocznicy wywoływanej przez Fusobacterium necrophorum. Infekcja najczęściej powstaje w wyniku zapalenia migdałków i wyrostka sutkowatego, ale bardzo rzadko jako infekcja zębopochodna po ekstrakcji zębów.
Badacze z University of Kansas School of Medicine, w Wichita, w Stanach Zjednoczonych opisali nietypowy przypadek zespołu Lemierre'a po ekstrakcji zębów mądrości.

Czytaj więcej
Suchy zębodół jako powikłanie ekstrakcji ósemkiPechowa ekstrakcja i lekkomyślność pacjenta
U 18-letniego mężczyzny z Kansas po ekstrakcji ósemek doszło do zakrzepowego zapalenia żył, a konkretnie do zakrzepicy żyły szyjnej powierzchownej wewnętrznej. Jednak pacjent zgłosił się do lekarza dopiero 20 dnia po zabiegu usuwania zębów. W 17-tym dniu zaczął mieć nudności i torsje, które zaczęły się od bólu i obrzęku lewej strony żuchwy. Kiedy w końcu lekarze go zbadali, okazało się, że ma przyspieszoną akcję serca, niskie ciśnienie krwi, żuchwa była opuchnięta i czerwona, a badanie jamy brzusznej wykazało rozległy ból w dole brzucha i lewym górnym kwadrancie.
Przeprowadzono tomografię komputerową jamy ustnej, prześwietlenie klatki piersiowej i tomografię komputerową brzucha. W szpitalu dożylnie podano antybiotyki (wankomycynę i piperacylinę z tazobaktamem) oraz zaczęto uzupełnianie płynów.
Trzy dni po hospitalizacji zdiagnozowano u niego ciężką ostrą niewydolność oddechową wymagającą intubacji. Jego stan zaczął się gwałtownie pogarszać, doszło do wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej. USG szyi ujawniło zakrzepowe zapalenie żył, a powtórne prześwietlenie klatki piersiowej wykazało zmętnienia prawego płuca, co wskazywało na zapalenie płuc. Angiografia zaś wykazała rozproszone, wyglądające na guzowate nacieki w obu płucach i umiarkowany wysięk obustronny. Zrobiono posiew krwi i wykryto bakterię Fusobacterium necrophorum. Chirurg naczyniowy podjął decyzję, aby prowadzić leczenie pacjenta bez żadnej operacji.
Mężczyzna został wypisany po 12 dniach. Kontrolna tomografia komputerowa wykazała zapalenie okostnej żuchwy, pacjent przez 6 tygodni przyjmował antybiotyk ertapenem. W miesiąc po wypisie ze szpitala ustąpił naciek płucny i zakrzepica żyły szyjnej, zapalenie okostnej uległo zmniejszyło się, ale nie ustąpiło całkowicie.

Czytaj więcej
O krok od śmierci po ekstrakcji ósemkiWczesna diagnoza może uratować życie
Wysoka śmiertelność, wynosząca około 18 proc. przypadków, wymaga szybkiego obrazowania i rozpoczęcia antybiotykoterapii.
- Pojawienie się infekcji zębopochodnej z nasilającym się bólem i obrzękiem szyi powinna budzić duże podejrzenia. W takim przypadku koniecznie trzeba przeprowadzić niezbędne posiewy i obrazowanie w celu jak najszybszej diagnozy. Biorąc pod uwagę wysoką śmiertelność, natychmiastowe obrazowanie ma kluczowe znaczenie i nie powinno być opóźnień w rozpoczęciu leczenia antybiotykami, napisał autor pracy Aarati Keshary z Internal Medicine, University of Kansas School of Medicine, w Wichita, w Stanach Zjednoczonych.
Publikacja ukazała się w periodyku Cureus.
Komentarze