• Mężczyzna od kilku lat miał trudności z oddychaniem, więc zgłosił się do lekarza.
  • Rynoskopia i tomografia komputerowa wykazały odwrócony ząb ektopowy w jamie nosowej.
  • Usunięcie zęba przebiegło bez powikłań, pacjent zaczął oddychać normalnie.

Mężczyzna przez kilka lat miał problemy z oddychaniem przez prawe nozdrze. W końcu zgłosił się do kliniki otolaryngologicznej w Mount Sinai Health System w Nowym Jorku.  Tu wykonano szczegółowe badania - rynoskopia i tomografia komputerowa nie pozostawiały wątpliwości. W prawym przewodzie nosowym pacjenta wyrósł ząb.

Zęby, które rosną nie tu gdzie trzeba

Zęby niezwykle rzadko wyrastają w nietypowych miejscach. W większości przypadki ektopowego rozwoju zębów dotyczą górnych kłów, które zaczynają rosnąć w złym kierunku. W tym przypadku lekarze najpierw stwierdzili, że pacjent ma skrzywioną przegrodę wraz ze zwapniałymi ostrogami przegrodowymi. Podczas rynoskopii, w której do nosa wprowadzana jest kamera, lekarze znaleźli białą strukturę wystającą ze ściany prawego przewodu nosowego. Przypadek został opisany w New England Journal of Medicine.

Tomografia komputerowa rozstrzygnęła wszystkie wątpliwości, przeszkodą w oddychaniu był ząb ektopowy, który rósł do góry, a nie w stronę jamy ustnej. Ząb został usunięty bez powikłań. Na wizycie kontrolnej lekarze stwierdzili, że rana zagoiła się prawidłowo i nie było śladów infekcji ani innych nowych zębów. Mężczyzna przyznał, że zabieg przywrócił mu normalne, swobodne oddychanie. 

Ząb w nosie wykryty u 59-latka

Podobny przypadek, który miał miejsce w Danii w 2019 r.  opisywaliśmy w tekście Kolejny przypadek ektopowego zęba. 59-letni pacjent zgłosił się do Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus z zablokowanym lewym otworem nosowym, dziwnym wyciekiem wydzieliny i gorszym powonieniem. 

Duńscy lekarze przypuszczali, że pojawienie się zęba w kanale nosowym mogło być konsekwencją wypadku, którego doznał mężczyzna  w młodości. Był to bardzo poważny uraz twarzy ze złamaniem nosa i kości szczęki.  Uraz nie wydawał się wpływać na uzębienie mężczyzny, możliwe jednak, że niezauważony wówczas przesunięty ząb zaczął po wielu latach rosnąć w jamie nosowej. Możliwe zatem, że ząb był „uśpiony” przez większość dorosłego życia Duńczyka.

Zęby ektopowe występują u zaledwie 0,1 proc. pacjentów, poza tym że wyrastają w nietypowym miejscu,  mogą też powodować wady zgryzu, albo luki w uzębieniu. Ponadto zdarza się, że  w okolicy takiego nietypowego zęba powstaje torbiel.

Przypadek został opisany w New England Journal of Medicine.