PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ząb po urazie można uratować

Autor: nieck • Źródło: en
30-11-2021, 12:44
Ząb po urazie można uratować Urazy zębów są częste podczas uprawiania sportów (fot. Shutterstock)
Jedno na troje dzieci doznaje urazu zębów mlecznych do 5 r. ż., zaś jedno na czworo - urazu zębów stałych do 12 r. ż. Każdy przypadek, nawet najbardziej nieszkodliwy należy skonsultować z dentystą.
  • Zwichnięcie zęba i uraz tkanek miękkich to najczęstsze problemy na etapie zębów mlecznych, podczas gdy proste złamania koronowe to najbardziej powszechny uraz zębów stałych.
  • Niestety niewiele osób wie jak udzielić pierwszej pomocy, gdy dojdzie do urazu zęba, wiedza na temat prewencji także nie jest powszechna.
  • Często właściwe przechowanie ułamanego kawałka zęba decyduje od dalszym leczeniu.

Każdy uraz w obrębie szczęki, nawet ten, który nie spowodował widocznego naruszenia struktury korony, musi być jak najszybciej skonsultowany ze stomatologiem. – Samodzielnie nie jesteśmy w stanie ani ocenić rozległości i rodzaju powstałych uszkodzeń, ani tym bardziej podjąć decyzji dotyczącej schematu ewentualnego leczenia – przestrzega lek. stom. Bartłomiej Karaś, endodonta, członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Do mechanicznych urazów zębów skutkujących ich ukruszeniem, złamaniem albo całkowitym wybiciem, najczęściej dochodzi u dzieci około 10 roku życia, a więc na tyle dużych, by podejmować zabawy bądź aktywność sportową bez bezpośredniej kontroli rodziców, ale na tyle małych, że nie są w stanie przewidzieć skutków niektórych swoich działań, a przy okazji są niechętne do używania ochraniaczy na szczękę podczas, np. jazdy na rowerze, rolkach czy desce. Czynnikiem zwiększającym ryzyko urazów u dzieci jest słabość dopiero rozwijających się zębów stałych, które mają na tym etapie rozwoju strukturę porowatą, ponieważ dopiero zachodzą w nich procesy uwapnienia kości. W przypadku dorosłych do urazów szczęki najczęściej dochodzi podczas uprawiania sportów lub w wyniku pobicia, a ostatnio podczas co raz bardziej popularnej jeździe na hulajnogach.

Wizyta u dentysty konieczna nawet przy słabym urazie 

Nawet pozornie niegroźne urazy, po którym nie ma silnego bólu czy widocznego zniszczenia korony, wymagają diagnostyki, ponieważ mogły naruszyć strukturę zęba. Dlatego każdy uderzony ząb powinien być obejrzany, prześwietlony i poddany badaniu żywotności miazgi, które da odpowiedź na pytanie, czy prawidłowo reaguje ona na bodźce elektryczne.

– W wersji optymistycznej – kiedy uszkodzenia są minimalne – ząb wymaga trzymiesięcznej obserwacji, by nie przeoczyć momentu, gdy może być konieczne wdrożenie leczenia – mówi endodonta. – Jeśli jednak już na pierwszej wizycie widzimy, że struktura zęba została naruszona, wiemy, że będzie wymagał interwencji stomatologicznej: leczenia kanałowego, rekonstrukcji (nadbudowy), bądź wręcz usunięcia – wyjaśnia lek. stom. Bartłomiej Karaś.

POLECAMY W SERWISACH