PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wymieniaj plombę, ale kiedy?

Autor: miro • Źródło: ms
28-05-2021, 10:07
Wymieniaj plombę, ale kiedy? Kiedy plomba kwalifikuje się do wymiany?
Lek. dent. Błażej Derda z centrum Dental Sense w Warszawie (Medicover Stomatologia) opisuje pięć sytuacji kiedy z wymianą plomby nie należy zwlekać.
  • Pulsujący ból w zaplombowanym zębie to sygnał, że może się w nim rozwijać próchnica, a wypełnienie powinno zostać wymienione.
  • Nadwrażliwość na gorące, zimne oraz słodkie napoje i potrawy, która objawia się nagłym, przeszywającym bólem, to kolejna sugestia, że jest kłopot z wypełnieniem stomatologicznym.
  • Innym z przypadków kwalifikujących do pilnej wizyty u dentysty jest również jej złamanie, ukruszenie, obluzowanie.
  • Symptomem świadczącym o „wiekowości" plomby może być także jej przebarwienie.

Nowoczesne wypełnienia stomatologiczne są bardzo trwałe i wytrzymałe, służą nawet 15 lat. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają regularnej kontroli u dentysty. W innym wypadku pacjent naraża się na nieprzespane z bólu noce, leczenie kanałowe lub utratę zęba, a nawet... na amalgamatowy tatuaż.

Kiedy plomba wymaga pilnej wymiany.

Boli ząb

Pulsujący ból w zaplombowanym zębie to sygnał, że może się w nim rozwijać próchnica, a wypełnienie powinno zostać wymienione. W takim przypadku jak najszybciej należy zgłosić się do dentysty. 

-  Podejrzenie próchnicy to główny powód, aby skontrolować stan zęba i w razie potrzeby plombę wymienić. Jeśli ząb nie jest leczony na wczesnym etapie, próchnica może zająć głębsze tkanki np. miazgę zębową i kwalifikować do leczenia kanałowego. W najczarniejszym scenariuszu może dojść do powstania ropnia lub torbieli, a przy bardzo rozległym ubytku ząb może wymagać włączenia antybiotykoterapii czy nawet usunięcia – mówi lek. dent. Błażej Derda z należącego do Medicover Stomatologia centrum Dental Sense w Warszawie.

Wrażliwość na gorące i zimne

Nadwrażliwość na gorące, zimne oraz słodkie napoje i potrawy, która objawia się nagłym, przeszywającym bólem, to kolejna sugestia, że jest kłopot z wypełnieniem stomatologicznym. Wrażliwość na zmiany temperatury może świadczyć o tym, że doszło do nieszczelności, pęknięcia wewnątrz plomby lub wokół niej.

- Pęknięcie może być niewidoczne gołym okiem, ale nawet jeśli jest niewielkie, umożliwia bakteriom przedostanie się do najgłębszych tkanek, odsłaniając przy tym silnie unerwioną i wrażliwą na bodźce miazgę zęba, powodując dyskomfort i uczucie nadwrażliwości. Dlatego tak ważna jest jego kontrola i pilna wymiana – wyjaśnia ekspert.

Plomba pękła, uszczerbiła się lub wypadła

Wypełnienie stomatologiczne zużywa i ściera się z upływem lat, co może spowodować choćby jego ukruszenie (czasami jest ono widoczne, ale nie zawsze). Co więcej, zużycie plomby może przyspieszyć np. patologiczne zgrzytanie zębami.

Innym z przypadków kwalifikujących do pilnej wizyty u dentysty jest również jej złamanie, ukruszenie, obluzowanie lub całkowita utrata plomby na skutek uszkodzenia mechanicznego. Może dojść do niego podczas uderzenia w twarz, kontuzji lub przypadkowego ugryzienia twardego jedzenia np. pestki z owoców lub skorupki orzecha. Jeśli do tego doszło, pilnie zgłoś problem dentyście.

 Wypełnienie jest stare

POLECAMY W SERWISACH