PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wykrywanie choroby przyzębia. Naukowcy opracowali szybki test

Autor: nieck • Źródło: infoDENT24.pl
10-11-2022, 06:38
Wykrywanie choroby przyzębia. Naukowcy opracowali szybki test Chorobę przyzębia będzie mógł zdiagnozować lekarz każdej specjalności Fot. Shutterstock
Paradontozę będzie mógł zdiagnozować lekarz każdej specjalności, a nie tylko lekarz dentysta. Innowacyjne podejście brytyjskich naukowców ma także duży potencjał w leczeniu cukrzycy, czy niewydolności serca. Objawy tych chorób nasilają się u pacjentów z problemem periodontologicznym, więc leczenie przyzębia u tych osób jest priorytetem.
  • Łatwe w obsłudze urządzenie do diagnostyki chorób przyzębia opracowywane jest na University of Birmingham
  •  Na podstawie próbki śliny będzie można nie tylko zdiagnozować chorobę przyzębia, ale też stwierdzić jak bardzo jest zaawansowana
  • Test będzie mógł przeprowadzić lekarz każdej specjalności, nie tylko stomatolog

Leczenie paradontozy. Powinno być priorytetem przy cukrzycy czy chorobie kardiologicznej

Choroba przyzębia, powodowana infekcją dziąseł  jest obecnie główną przyczyną utraty zębów. Staje się bardziej rozpowszechniona z wiekiem,  co drugi  60-latek ma chore dziąsła, co najmniej w łagodnej postaci.

Jednak nieleczona choroba przyzębia w poważnym stopniu naraża również zdrowie ogólne bowiem  powiązana jest z uogólnionym stanem zapalnym, który nasila objawy innych chorób.

Choroby przyzębia mogą prowadzić do:

  • cukrzycy typu 2
  • niewydolności serca,
  • udaru mózgu,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów.

W przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc zwiększa ryzyko nieodwracalnych, skokowych zmian ciężkości choroby.
W rezultacie u pacjentów, u których zdiagnozowano którykolwiek z tych schorzeń, priorytetem jest wczesne wykrycie i leczenie chorób przyzębia.

Kardiolog zdiagnozuje problem z dziąsłami. Nowa technologia dostępna dla lekarza każdej specjalności

Choroby dziąseł są zwykle diagnozowane na fotelu dentystycznym, gdy dentysta stwierdza ruchomość  zębów, nadwrażliwość, krwawienie lub obrzęk dziąseł. 

W Wielkiej Brytanii opracowano nową technikę, która pozwala szybką i dokładną ocenę stanu dziąseł. Na podstawie próbki śliny można nie tylko zdiagnozować chorobę przyzębia, ale też stwierdzić jak bardzo jest zaawansowana. Ten test będzie mógł przeprowadzić lekarz każdej specjalności, nie tylko stomatolog, informuje portal Healtheuropa.com.

Na zestaw testowy składa się specjalistyczna sonda i detektor, dzięki którym można przeprowadzić ilościowy pomiar biomarkerów świadczących zarówno o obecności choroby dziąseł, jak i jej nasileniu.

Prototypu tego urządzenia, które ma być dostępny w ciągu roku.

Jak poinformował w rozmowie z healtheuropa.com prof. Tim  Albrecht z University of Birmingham, jeden z autorów nowej technologii, to pierwsza sonda dentystyczna, która będzie w stanie zidentyfikować chorobę przyzębia. Ta prosta i łatwa metoda  otwiera możliwości monitorowania i wczesnej interwencji u pacjentów ze współistniejącymi chorobami. Ich stan zdrowia może się bardzo polepszyć wskutek  szybkiego leczenia problemu periodontologicznego

Zdolność do wykrywania i profilowania biomarkerów choroby przyzębia w czasie rzeczywistym umożliwi monitorowanie nasilenia schorzenia, a w szczególności postępu choroby dziąseł. Przyniesie to korzyści nie tylko zdrowiu jamy ustnej, ale także obniży koszty opieki zdrowotnej nad tymi pacjentami, którym leczenie periodontologiczne może na dłuższą metę ratować życie, podkreśla dr Melissa Grant ze School of Dentistry University of Birmingham.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH