PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wybór szczoteczki do zębów: jakich błędów unikać

Autor: nieck • Źródło: en
11-04-2022, 11:01
Wybór szczoteczki do zębów: jakich błędów unikać Szczoteczka do zębów nie może mieć oznak zużycia Fot. Unsplash
Dobrze dobrana manualna szczoteczka wystarczyć powinna na ok. 500 szczotkowań, jednak oznaki zużycia włosia najczęściej pojawiają się zdecydowanie wcześniej po 3 - 4 miesiącach użytkowania. To sygnał, aby czym prędzej kupić kolejną szczoteczkę. Dalczego?
  • Najbardziej dla zdrowia zębów liczy się technika szczotkowania, jego dokładność i częstość, ale także wielkość główki i miękkość włosia szczoteczki.
  • Szczoteczka po wykorzystaniu jej ok. 500  razy nadaje się do wymiany.
  • Wygięte końcówki włókien (w wachlarzyk) w niewystarczającym stopniu usuwają nalot gromadzący się na zębach

Długość życia szczoteczki - 500 szczotkowań

Wszystkie szczoteczki do zębów mają jedną wspólną cechę: nie są wieczne. Ponieważ szczoteczki do zębów są produktami dostępnymi bez recepty, klienci nie otrzymują żadnych instrukcji podczas ich kupowania.

Nie ma wielu danych naukowych wskazujących, kiedy należy wymienić szczoteczkę do zębów; są osoby, które zmieniają szczoteczkę co 2,5 miesiąca są i takie, które kupują nową po pół roku.  

Szczoteczka traci skuteczność, gdy się zużywa; im bardziej jest zużyta, tym bardziej traci zdolność skutecznego usuwania płytki nazębnej. Dzieje się tak dlatego, że wygięte końcówki włókien w niewystarczającym stopniu niszczą  nalot gromadzący się na zębach.

American Dental Association zaleca wymianę główki szczoteczki co 3 - 4 miesiące (lub wcześniej), jeśli włosie się "postrzępi", lub "rozłożone" na boki zaczyna przypominać wachlarzyk.

Tyle że tempo zużywania się włosia jest kwestią indywidualną i jak wynika z badań opublikowanych na łamach International Journal of Dental Hygiene lepiej nie stosować sztywno zaleceń co do okresu użytkowania jednej szczoteczki. 

Różnice w tempie niszczenia włosia są spowodowane różnymi siłami i technikami szczotkowania zębów, no i oczywiście wynikają ze staranności wykonania główki oraz jakości samego włosia.

Najszybciej procesowi zniszczenia podlegają szczoteczki najbardziej miękkie.  Na tempo destrukcji ma także wpływ rodzaj pasty do zębów, ta z wyższym współczynnikiem ścieralności przyspiesza zużycie. 

Wielkość główki szczoteczki do zębów

Tradycyjne szczoteczki, zwane manualnymi nadal stoją w większości łazienek. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
 Dla osoby dorosłej - główka szczoteczki powinna mieć długość 2 – 3 cm,  dla dzieci mniej, czyli 1,8 - 2 cm.  Każdy powinien dobierać wielkość szczoteczki dla siebie, zwykle jednak lepsza jest mniejsza główka, gdyż pozwala na swobodniejsze manewrowanie wokół zębów. Zbyt długa główka szczoteczki przeszkadza i w gruncie rzeczy trudno nią dotrzeć  do ostatnich zębów trzonowych.

Twardość włosia kluczowa dla zębów  i dziąseł

Włosie szczoteczki powinno być syntetyczne, a jego końcówki zaokrąglone, bo takie nie ranią dziąseł. O miękkości włosia świadczy liczba włókien, jaka mieści się na główce. Dla porównania szczoteczka dla osób z chorymi, krwawiącymi dziąsłami, mają nawet ponad 12 tys. włókien, szczoteczki kwalifikowane jako bardzo miękkie ponad 5 tys. włókien, 

Miękkie włosie –  idealnie sprawdzi się dla dzieci, u pacjentów po zabiegach chirurgicznych, przy problemach z nadwrażliwością, krwawieniem dziąseł, odsłoniętymi szyjkami zębowymi i przy chorobach przyzębia (średnica włosia 0,18 -0,20 mm).
Średnie włosie – to najczęściej wybierane szczoteczki, odpowiednie dla pacjentów ze zdrowymi zębami i bez problemów z dziąsłami (średnica włosia 0,20-0,25 mm).
Twarde włosie – są dobre do usuwania przebarwień powstających pod wpływem kawy, papierosów lub różnych barwników zawartych w żywności (średnica włosia 0,25-0,30 mm).

Powinny po nie sięgać osoby, u których szybko odkłada się płytka nazębna. Ale uwaga! Nie jest to szczoteczka codziennego użytku, jako że jej stosunkowo twarde włosie najintensywniej ściera szkliwo i może uszkadzać dziąsła. Zatem po twardą szczoteczkę warto sięgać tylko co pewien czas.  O to jak często - należy zapytać dentystę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH