• Jedno na troje dzieci doznaje urazu zębów mlecznych do 5 r. ż.
  • Jednemu na czworo dzieci przytrafia się uraz zębów stałych do 12 r. ż.
  • Każdy przypadek, nawet najbardziej nieszkodliwy, należy skonsultować z dentystą.
  • Wybity ząb można uratować, jeśli opiekun dziecka postępuje właściwie natychmiast po wypadku.

Różne rodzaje urazów zębów

Urazy stomatologiczne są jednymi z najczęściej przytrafiających się dzieciom wypadków (jedno na troje dzieci doznaje urazu zębów mlecznych do 5 r. ż.). Zdarzenie takie sprawia nie tylko  duży dyskomfort, ale też może prowadzić do utraty zębów. 
Od postępowania opiekuna dziecka zależy jakie będą konsekwencje urazu i sposób leczenia.  

 

Uraz zęba może polegać na drobnym pęknięciu szkliwa, odłamaniu kawałka zęba, rozległym uszkodzeniu dziąsła lub po prostu na wybiciu zęba. Każdy przypadek należy najszybciej jak można skonsultować z dentystą. 

Co robić w przypadku urazu zęba (krok po kroku)

Zmniejszyć krwawienie
W pierwszej kolejności należy uciskać obszar zranienia (jeśli krwawi) kawałkiem zimnej, mokrej gazy. Jeśli  dziecko jest wystarczająco duże, aby postępować zgodnie ze wskazówkami, należy je poprosić, aby przygryzło gazę. Można też zaordynować lód do ssania, aby zmniejszyć obrzęk, lub przyłożyć do policzka worek z lodem owinięty w kilka warstw miękkiej tkaniny.

 

Znaleźć wybity ząb
Trzeba jak najszybciej znaleźć wybity ząb lub jego odłamany fragment, by dziecko przez przypadek go nie połknęło lub się nim nie zakrztusiło. Jeśli ząb został wybity w całości, czyli z korzeniem, wymaga ostrożnego postępowania - podnosząc go z ziemi, należy chwytać za koronę, a nie korzeń. Dotykając korzenia można spowodować obumarcie komórek ozębnej, dzięki którym ząb wciąż jest żywy.

Nie czyścić wybitego zęba
Nie należy w żadnym wypadku intensywnie go płukać, przemywać alkoholem, ani wodą utlenioną, bo w ten sposób można usunąć komórki tkanki łącznej, które spajają ząb z kością.

Gdzie trzymać wybity ząb
Wybity ząb trzeba umieścić w ślinie dziecka, ewentualnie mleku i w pojemniku dostarczyć do dentysty.

Nie powinno się także samodzielnie próbować umieszczać zęba z powrotem w zębodole. Jeśli utracony ząb to mleczak, można w ten sposób uszkodzić zawiązek zęba stałego, natomiast gdy sytuacja dotyczy zęba stałego - istnieje ryzyko uszkodzenia korzenia.

Szybka wizyta u dentysty
W im krótszym czasie od wypadku pacjent zgłosi się do dentysty lub na pogotowie stomatologiczne, im krótszy czas, w którym ząb przebywa poza jamą ustną, tym większa szansa na jego uratowanie. Ważne, aby do stomatologa dostać się do godziny od wypadku.  

Wybity mleczak - mniejszy kłopot?

Dzieci 2-5 letnie są bardzo podatne na urazy, gdyż miękkie struktury ich twarzy i elastyczność rejonu żuchwy sprawiają, że przedmiot który uderza je nawet z małą siłą, może powodować przemieszczenie, czy rozchwianie przednich zębów.

Zęby mleczne mają inną budowę niż zęby stałe. Są mniejsze, a ich korzenie - o wiele krótsze, cieńsze i mniej pozakrzywiane, stąd większa podatność na trwałe uszkodzenie takiego zęba przy urazie.

Generalnie nie ma potrzeby, aby ratować wybite mleczaki, jak dzieje się to w przypadku zębów stałych. Chociaż dentysta może próbować dokleić ułamaną część, jednak ze względu na skalę wyzwań stojących tak przed stomatologiem, jak i rodzicami i brak należytej współpracy z dzieckiem –  ze skutecznością takiego zabiegu bywa różnie.