• O ile pacjent chce utrzymać efekt wybielania zębów przez dłuższy czas, musi ponawiać procedury z użyciem żelu czy wybielających pasków. Niewprawne stosowanie tego typu zabiegów prowadzić może do stresu oksydacyjnego
  • Stres oksydacyjny to proces, który bywa, że skutkuje przewlekłym stanem zapalnym, ten zaś może inicjować różnego typu choroby 

Ograniczenia wybielania 

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę, że wybielanie rozjaśni jedynie naturalną kość, ale nie zmieni barwy wypełnień, koron czy licówek. Co w efekcie może dać z goła niezamierzony efekt - gdy wszystkie sztuczne powierzchnie staną się ciemniejsze od własnych zębów.

Jeśli pacjent chce utrzymać efekt wybielania przez dłuższy czas, musi ponawiać zabieg wybielania z użyciem żelu czy wybielających pasków.

Minusy wybielania 

Jakie minusy zabiegu wybielania warto przedyskutować z pacjentem?

Problemem może być sam wybielacz. Co ujawniło badanie opublikowane w Australian Dental Journal. Było to pierwsze badanie, w którym dociekano jakie mogą być ogólnoustrojowe skutki stosowania 9 proc. nadtlenków w żelu  metodą wybielania nakładkowego.

Nakładki były stosowane u 23 osób, uczestników badania, przez 30 min każdej nocy przez dwa tygodnie. Badania krwi wykazały znaczący wzrost trzech biomarkerów specyficznych dla ogólnego stresu oksydacyjnego.

A stres oksydacyjny to proces, który może prowadzić do choroby niemal w każdym zakamarku ciała. Prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, ten zaś może inicjować różnego typu choroby. Przyczyną stresu oksydacyjnego w przypadku badanych osób były najprawdopodobniej nadtlenki, które pacjenci albo połykali i dostawały się do układu pokarmowego, albo związki te przenikały do tkanek dziąseł, i stąd  do krwiobiegu.

 

Zagrożenia związane z nadmiernym wybielaniem zębów  

Należy więc pacjenta przestrzegać, że częste i długie wybielanie w domu może zainicjować poważną chorobę, której przyczyną będzie powodowany wybielaniem stres oksydacyjny. Tak więc jak z większością rzeczy w życiu, tak i z wybielaniem zębów ważny jest umiar.

Warto doradzać stosowanie wartościowej diety bogatej w składniki odżywcze, która pozwala na naturalną remineralizację uszkodzonej powierzchni szkliwa. Ponadto istnieje pewne ryzyko, że nadtlenki poważnie podrażnią dziąsła lub spowodują nadwrażliwość zębów. Większość tych skutków ubocznych będzie krótkotrwała, rzadko ale jednak się zdarza, że to niepożądane działanie utrzymuje się przez dłuższy czas.