PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wybielanie zębów ma sens, ale…

Autor: miro • Źródło: ms
31-10-2021, 09:13
Wybielanie zębów ma sens, ale… Rozważne wybielanie zębów (fot. Shutterstock)
- Pierwsze kroki związane z przywróceniem bielszego uśmiechu należy zacząć od wizyty u dentysty i sprawdzenia stanu jamy ustnej – dziąseł i zębów – a następnie usunięcia kamienia nazębnego i dokładnego oczyszczenia nalotu ze szkliwa – przekonuje Ines Pesko, ekspert białej perły.
  • Wybielanie zębów, profesjonalne lub domowe, to jeden z elementów dłuższego procesu.
  • Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest metodą skuteczną i bezpieczną, lecz barierą może być cena.
  • Wybielanie zębów przeznaczone jest dla osób ze zdrowymi zębami i dziąsłami.    

- Usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym dokonuje się za pomocy ultradźwięków, mechanicznego oczyszczania lub zabiegu piaskowania. Po takim przygotowaniu zębów możemy przejść do etapu wyboru metod wybielania, które można podzielić na dwie grupy: profesjonalne i domowe - mówi Ines Pesko, ekspert białej perły.

Wybielanie zębów u dentysty

Najczęściej stosowane metody w gabinetach stomatologicznych to wybielanie za pomocą światła lub specjalistycznych nakładek.  

Pierwsza metoda dająca zadowalające efekty opiera się na wybielaniu za pomocą lamp. Stomatolog nakłada na zęby specjalny żel, który jest odpowiedzialny za rozjaśnienie kości zębiny, po czym aktywuje  go za pomocą światła. Czas jednej aplikacji wynosi 15 minut.

Proces powtarzany jest około 3-4 razy podczas jednej wizyty, w zależności od oczekiwanego rezultatu, jak również samej reakcji zębów na produkt wybielający (nadwrażliwość).

Cały zabieg trwa około godziny, dentysta w trakcie trwania tego procesu stosuje produkty fluorkowe, które pomagają zregenerować uszkodzone i wrażliwe szkliwo.

Po zabiegu należy także kontynuować kurację w domu z uwagi na niższą wrażliwość zębów. Aby utrzymać efekt wybielania na długo, zaleca się używania wybielających past do zębów i unikania spożywania potraw o intensywniejszym pigmencie.

Wybielanie zębów w  zaciszu domowym

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest metodą skuteczną i bezpieczną, lecz dla wielu osób barierę może stanowić jej cena. Wówczas dobrym rozwiązaniem mogą być preparaty wybielające zęby dostępne w aptekach i drogeriach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu?

Jeśli pacjent chce wybielać zęby w domu, może zdecydować się na jeden z produktów OTC, który zawiera maksymalnie 0,1 proc. nadtlenku wodoru lub inne składniki wybielające, np. enzymy – wyjaśnia Zlatko Jurik, założyciel białej perły. 

Dobrym wyborem w takim wypadku jest produkt zawierający enzymy i inne składniki aktywne, takie jak fluor, który pomaga w remineralizacji szkliwa zębów.

Wybielanie zębów nie dla wrażliwych?

Wybielanie zębów przeznaczone jest dla osób ze zdrowymi zębami i dziąsłami, jednak jeśli zdecydujesz się na wybielanie, pasta: biel i odbudowa pomoże w remineralizacji szkliwa po wybielaniu. Z pomocą przychodzą kryształy hydroksyapatytu w połączeniu z wybielającym węglanem wapnia. Hydroksyapatyt to minerał, który stanowi naturalną część szkliwa zębów. Stosowany w paście wybielającej pomaga w remineralizacji i odbudowie szkliwa, zmniejszając jednocześnie nadwrażliwość. 

- Hydroksyapatyt zapobiega próchnicy i pomaga utrzymać mocne i zmineralizowane zęby. Jednocześnie zmniejsza wpływ kwaśnych napojów i pokarmów na zęby, chroni szkliwo i ogranicza utratę minerałów oraz ryzyko erozji. Jego zawartość w paście wpływa pozytywnie na wrażliwość zębów, ponieważ tworzy na powierzchni zęba warstwę ochronną - podkreśla stomatolog Andrea Hrubá, ekspert białej perły. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pasta do zębów   wybielanie zębów  

POLECAMY W SERWISACH