PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wtórna próchnica. Nowa metoda wykrywania

Autor: nieck • Źródło: ,,
18-01-2023, 15:18
Wtórna próchnica. Nowa metoda wykrywania Nowa metoda wykrywania wtórnej próchnicy Fot. Shutterstock
Ogniska wtórnej próchnicy, powstające pod istniejącym wypełnieniem, mogą być diagnozowane przy pomocy obrazowania w podczerwieni krótkofalowej. Dowody naukowe na skuteczność tej metody przedstawia Journal of Biomedical Optics.
  • Metody obrazowania mogące służyć do monitorowania aktywności próchnicy pod istniejącym wypełnieniem badano na University of California w San Francisco
  • Okazuje się, że do tej funkcji bardzo dobrze nadaje się krótkofalowe promieniowanie podczerwone
  • Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie można zastosować w łatwych w obsłudze narzędziach, które na wczesnych etapach będą wykrywać wtórną próchnicę

Wtórna próchnica. Rozwija się pod nieszczelnymi plombami

Nieszczelność w miejscach styku między materiałem wypełniającym a strukturą zęba umożliwia wnikanie w tym miejscu płynów i kwasów bakteryjnych, a to z czasem prowadzi do rozwoju próchnicy wtórnej. W przypadku niektórych pacjentów lekarze dentyści spędzają więcej czasu na wymianie uzupełnień kompozytowych niż na zakładaniu nowych.

W stomatologii zachowawczej na przestrzeni ostatnich lat dokonał się wielki postęp, mimo to materiały do wypełnień nadal różnią się trwałością. Mikroskopijne nieszczelności mogą powstawać, jeśli materiał stomatologiczny nie wiąże się dobrze z otaczającymi go zdrowymi tkankami zęba. W efekcie dochodzi do penetracji płynów i kwasów bakteryjnych przestrzeni pod założoną wcześniej plombą i z czasem pojawia się konieczność ponownego leczenia w tym miejscu.

Namierzanie próchnicy pod plombą

Wcześniejsze badania in vitro i in vivo na powierzchniach szkliwa i korzeni przy użyciu krótkofalowej podczerwieni (SWIR) i obrazowania termicznego w trakcie osuszania strumieniem ciepłego powietrza  okazały się skuteczne w ocenie aktywności procesu patologicznego, informuje Journal of Biomedical Optics.

Zespół kierowany przez dr Nai-Yuan Changa z University of California w San Francisco sprawdzał skuteczność metod monitorowania próchnicy wtórnej analizując 63 usunięte ludzkie zęby, które łącznie miały 109  podejrzanych zmian wtórnych.

Do tego celu wykorzystano:

  • zakres krótkofalowy promieniowania podczerwonego (SWIR) 1–3 µm,
  • obrazowanie termiczne podczas osuszania zmienionego fragmentu zęba.

Z przeprowadzonego badania wynika, że połączenie obrazowania w podczerwieni krótkofalowej z osuszaniem zmiany strumieniem powietrza, można wykorzystać do wykrywania próchnicy. Ubytek próchnicowy jest porowaty i zatrzymuje więcej wody. Dlatego pomiary w podczerwieni tego rejonu zmieniają się wraz z wysychaniem tkanki. 

Odkrycie to mogłoby znacznie polepszyć skuteczność diagnostyki obrazowej w stomatologii i być wykorzystane w łatwych w obsłudze urządzeniach klinicznych, podkreśla dr Chang.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH