
- Badanie wykazało wysoką skuteczność leczenia implantologicznego, gdy zabieg jest wspomagany komputerowo
- W badaniu stworzono warunki jak najbliżej przypominające te, które panują w rzeczywistej jamie ustnej. Pracowano na wirtualnych szczękach, w których umieszczono 20 implantów zębowych
- Odchylenia implantów zębowych mieściły się w granicach dopuszczalnej normy. Naukowcy przestrzegają, że ta technologia wymaga większego doświadczenia od chirurga stomatologa niż prowadzenie zabiegu bez wspomagania przez system dynamicznej nawigacji

Czytaj więcej
Są wolne miejsca specjalizacyjne w stomatologii. ListaKomputerowa precyzja. Potrzebna w stomatologii
Dynamiczna nawigacja stomatologiczna wspomagająca zabieg wszczepiania pojedynczego implantu dentystycznego daje dobre efekty, jak wynika z publikacji w Journal of Dentistry.
Implanty dentystyczne to coraz bardziej popularna metoda leczenia braków w uzębieniu. Na etapie planowania zabiegu dentyści korzystają z różnych programów do cyfrowego projektowania implantów, które tworzą wirtualne wersje 3D jamy ustnej pacjenta i optymalnie dopasowują implanty.
W opisywanym badaniu stworzono warunki jak najbliżej przypominające te, które panują w rzeczywistej jamie ustnej.
Operacja pod komputerowym nadzorem
Wirtualni pacjenci zostali stworzeni przy użyciu zestawów danych 3D ze skanów stożkowej tomografii komputerowej (CBCT). Każdy z modeli zawierał odpowiednie struktury anatomiczne, konkretną sytuację wewnątrzustną (pojedyncze luki w uzębieniu) i cel leczenia protetycznego. W sumie w wirtualnych szczękach umieszczono 20 implantów zębowych.
W badaniu in vitro porównano planowaną i rzeczywistą pozycję implantów zębowych wszczepianych z pomocą dynamicznej nawigacji stomatologicznej. Efekty oceniano za pomocą pooperacyjnych skanów CBCT.
Średnie odchylenia wynosiły 0,78 mm dla punktu wejścia, 1,08 mm dla wierzchołka 3D i 0,32 mm dla wierzchołka pionowego. Kąt odchylenia w pionie wynosił 2,81 stopnia. Odchylenia mieściły się w zakresie klinicznie akceptowanym.
- Stosowanie dynamicznej nawigacji stomatologicznej może dawać zadowalające wyniki w zakresie leczenia implantologicznego braku pojedynczych zębów – podkreślał w dr Mats Böse z Department of Prosthodontics, Geriatric Dentistry and Craniomandibular Disorders, Humboldt University of Berlin.
Implantacja wspomagana komputerowo w codziennej praktyce?
W dynamicznej nawigacji stomatologicznej nie są wymagane prowadnice chirurgiczne, co jest jej zaletą. Położenie wiertła jest śledzone w czasie rzeczywistym za pomocą stałych trackerów optycznych oraz istnieje możliwość śródoperacyjnych adaptacji pozycji implantów podczas zabiegu, informuje dr Mats Böse.
Długoterminowy sukces implantów zależy również od innych czynników:
- stanu tkanek twardych i miękkich,
- odległości między zębami a innymi implantami
- struktur takich jak nerwy, naczynia, zatoki szczękowe i jamy nosowe.
Zatem systemy nawigacji wymagają większego doświadczenia od chirurga stomatologa. Ponadto na razie istnieje niewiele badań naukowych potwierdzających ich wysoką skuteczność.
Komentarze