• Podwyższony poziom stresu, może prowadzić m.in. do zapalenia dziąseł.

  • Niedobór witaminy C może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych co skutkować może także krwawieniem dziąseł.

Stres i niedobór witaminy C

- Podwyższony poziom stresu, doświadczany przez wielu podczas pandemii, może osłabiać układ odpornościowy i prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym do zapalenia dziąseł – przestrzega dentysta,

Tsao Hao-Wei powiedział, że pokarmy bogate w witaminę C mogą pomóc w zapobieganiu zapalenia dziąseł - ze względu na ich rolę we wzmacnianiu tej tkanki.

- Kiedy jesteśmy wielokrotnie narażani na stres, co jest niestety nagminne w czasach pandemii, nasze organizmy produkują adrenalinę, zużywając duże ilości witaminy C. Kiedy jej rezerwy w organizmie są niewystarczające, zmniejsza się zdolność człowieka do walki ze stresem – zakomunikował Tsao.

Witamina C przyjaciel dziąseł

Witamina C pomaga w utrzymaniu elastyczności żył i tętnic, a jej niedobór, wraz ze stanem zapalnym wywołanym stresem, może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które może skutkować m.in. krwawieniem dziąseł

- Kiedy tak się stanie, istnieje również zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnej, co może wymagać pilnych wizyt w lecznicy dentystycznej – takie zdarzenia są teraz nagminne – uważa Tsao.

- W okresach wzmożonego stresu ludzie powinni jeść więcej owoców i warzyw zawierających witaminę C, takich jak: kiwi, papryka, truskawki i owoce cytrusowe, przekonuje Tsao.