PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wirus Zika niszczy zawiązki zębów

Autor: nieck • Źródło: en
02-05-2022, 10:26
Wirus Zika niszczy zawiązki zębów Komar Zika przenoszący groźnego wirusa Fot Shutterstock
Dzieciom z wrodzonym zespołem Zika często brakuje wielu zębów mlecznych, wynika z badań prowadzonych na terenie Brazylii.
  • Wirus Zika prowadzi do powstawania poważnych braków w uzębieniu dziecka
  • Pierwsza praca dowodząca związku między infekcją wirusem Zika w ciąży a brakiem wielu mleczaków powstała w Brazylii

Wirus Zika powodem braku zawiązków zębów 

Brak zawiązków zębowych to jedna z wielu wad wrodzonych dzieci, jakie może spowodować infekcja wirusem Zika podczas życia płodowego.  Brazylijskie badania ujawniają, że może to być  sześć lub więcej brakujących mleczaków.
- Nasza praca potwierdza znaczenie badania jamy ustnej u dzieci urodzonych przez matki, które miały kontakt z wirusem Zika. Najprawdopodobniej wirus zakłóca odontogenezę u dzieci – napisała dr Carla C. Gonçalves da Costa ze State University of Montes Claros w Minas Gerais w Brazylii.

Badanie ukazało się w czasopismie Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, and Oral Radiology.

WHO ogłasza alarm

W  2016 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego z powodu rozprzestrzeniania się wirusa Zika, który przenoszony jest głównie przez komara Aedes aegypti.  Wiadomo jednak, że patogen może być również przenoszony drogą płciową i z krwią. Infekcja wirusem Zika wiąże się z wadami wrodzonymi, anomaliami wzrostu i rozwoju, a także niektórymi motorycznymi schorzeniami neurologicznymi. 

Obecnie wirus Zika nie przenosi się na terenie Stanów Zjednoczonych (ostatnie przypadki miały miejsce na Florydzie i w Teksasie w 2017 r.). W  listopadzie 2021 r. potwierdzono wiele przypadków infekcji wirusem Zika w Indiach. 

Brazylijskie badanie 

W Brazylii przebadano dzieci z zespołem wrodzonym wywołanym przez Zika. W sumie badania wewnątrznustne oraz zdjęcia RTG przeszło 10 dzieci.

Dwójka z nich miała poważne wrodzone braki zębów. 
Anomalie stwierdzono u trzyletniego chłopca, który nie miał 12 zębów oraz pięcioletniego chłopca, któremu brakowało 15 zębów. 

Najprawdopodobniej do tej wady rozwojowej dochodzi, gdy wirus  infekuje komórki grzebienia nerwowego głowy. Komórki te biorą udział w rozwoju  twarzoczaszki, w tym zębów. Odontogeneza rozpoczyna się około piątego tygodnia wewnątrzmacicznego.

Wrodzony brak mleczaków także dziedziczony w rodzinie

Oligodoncja - wrodzony brak zębów (co najmniej sześciu) występuje bardzo rzadko.  Do tej pory przyczyny jej powstawania nie są jasne.  Sugeruje się jednak wpływ następujących czynników:
- choroby wirusowe podczas ciąży;
- predyspozycje genetyczne;
- czynniki środowiskowe;
- zaburzenia metaboliczne;
- choroby i wady wrodzone.

Zauważono, że oligodoncja bardzo często występuje rodzinnie – wśród bliźniąt jednojajowych oraz w kolejnych pokoleniach. Często towarzyszy zespołowi Downa, rozszczepom warg i podniebienia oraz zespołowi ektodermalnemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH