PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wirtualne planowanie przy przeszczepie żuchwy

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
27-07-2022, 15:59
Wirtualne planowanie przy przeszczepie żuchwy Nowatorsko przeprowadzona operacja przeszczepu żuchwy Fot. Shutterstock
Przeprowadzono operację polegającą na odtworzeniu fragmentu kości żuchwy zniszczonej przez nowotwór z wykorzystaniem wirtualnego planowania. Dzięki tej innowacji, pacjentowi po pewnym czasie będzie można wszczepić implanty zębowe.
  • Chirurdzy ze szpitala w Gdyni odtworzyli dolną część twarzy 50-letniego pacjenta, który przeszedł nowotwór. Choroba zniszczyła fragment żuchwy, który musiał zostać usunięty
  • Do odtworzeniu ubytku  kości żuchwy posłużyła kość strzałki chorego
  • W przyszłości planowane jest wszczepienie implantów zębowych, po tej operacji mężczyzna będzie mógł normalnie funkcjonować

Przeszczep żuchwy. Planowany wirtualnie

Zespół specjalistów ze Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni przeprowadził w środę pierwszą na Pomorzu operację rekonstrukcji dolnej części twarzy przy zastosowaniu innowacyjnej metody wirtualnego planowania.

Wiceprezes Szpitali Pomorskich dr Dariusz Nałęcz powiedział, że do tego zabiegu zespół przygotowywał się od dłuższego czasu.-Polega on na odtworzeniu ubytku zniszczonej procesem nowotworowym kości żuchwy, za pomocą kości strzałki, która jest przenoszona z innego miejsca u chorego - tłumaczył lekarz.

Dodał, że operacja rekonstrukcji dolnego piętra twarzy została wykonana przy zastosowaniu innowacyjnej metody wirtualnego planowania.

Precyzyjny szablon. Sprawdził się przy rekonstrukcji żuchwy

Pozwala to na wcześniejsze wykonanie szablonów zarówno do precyzyjnego wycięcia guza, jak i precyzyjnego ukształtowania nowej kości oraz umożliwia rekonstrukcję konkretnych części ciała w bardzo precyzyjny sposób.

Profesor Łukasz Krakowczyk z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, pod okiem którego została przeprowadzona operacja podkreślił, że w przypadku metody wirtualnego planowania pracę wykonują informatycy. - Oni, mając do dyspozycji tomografię głowy, szyi i podudzi planują cały zabieg wirtualnie. My później przenosimy to na pacjenta - wskazywał.

Dr Dariusz Nałęcz dodał, że wcześniej nie mieli takiej możliwości obliczenia i przygotowania się przed operacją. - W tej chwili, przed zabiegiem wykonaliśmy obliczenia, stworzyliśmy szablony i stwierdziliśmy, że ten szablon i to wycięcie kości będzie odpowiednie i to zostało wykonane - stwierdził.

Kolejny etap rekonstrukcji -  wszczepienie implantów zębowych

Ponad 50-letni pacjent, u którego została przeprowadzona operacja rekonstrukcji dolnego piętra twarzy choruje na raka płaskonabłonkowego dna jamy ustnej z naciekiem na żuchwę.

Dr Nałęcz tłumaczył, że pacjent był wcześniej operowany. - Nowotwór był wycięty i usunięty w całości. Po stwierdzeniu, że nie ma procesu nowotworowego, został przygotowany do rekonstrukcji - stwierdził. Dodał, że pacjent po ok. miesiącu, kiedy dojdzie do pełnego funkcjonowania, rozpocznie pracę z logopedami.

Prof. Krakowczyk podkreślił, że lekarze chcieli pacjentowi odtworzyć idealną żuchwę po to, aby móc w przyszłości w kość wszczepić implanty zębowe, tak aby pacjent mógł wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dodał, że ta metoda wirtualnego planowania jest stosowana od lat w innych rejonach Polski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH