PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wieloletnia plomba. Zachować czy wymienić? Czym się kierować

Autor: nieck • Źródło: en
17-07-2022, 16:03
Wieloletnia plomba. Zachować czy wymienić? Czym się kierować Nowoczesne plomby utrzymują się nawet 15 lat Fot. Shutterstock
Obecnie wypełnienia stomatologiczne służą nawet 15 lat. Nadal  jednak wymagają regularnej kontroli u dentysty. Jakie symptomy wskazują, że pora na wymianę starej plomby?
 • Stare nieszczelne wypełnienie powinno być wymienione. Jeśli w porę się to nie odbędzie konsekwencją może  być silny ból zęba, konieczność leczenia kanałowego, a nawet utrata zęba
 • Ból o pulsującym charakterze może oznaczać, że w dawno wyleczonym zębie rozwija się próchnica
 • Ból, który pojawia się przy  jedzeniu zimnych i gorących  potraw, to także oznaka procesu chorobowego

Stara plomba wymaga wymiany. Objawy

Nowoczesne wypełnienia stomatologiczne są bardzo trwałe i wytrzymałe, służą nawet 15 lat. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają regularnej kontroli u dentysty. Podejrzenie wtórnej próchnicy to główny powód, aby skontrolować stan zęba i w razie potrzeby plombę wymienić. Jeśli pierwsze symptomy zostaną zaniedbane i ząb nie zostanie przeleczony na wczesnym etapie, to próchnica rozwinie się w głębszych tkankach na przykład w miazdze zębowej. W tej sytuacji będzie on wymagał leczenia endodontycznego. W innym jeszcze przypadku może dojść do powstania ropnia lub torbieli, a przy bardzo rozległym ubytku ząb trzeba będzie leczyć antybiotykami, a w skrajnych przypadkach ekstrakcji. 

 • Ból
  Pulsujący ból w zaplombowanym zębie to sygnał, że może się w nim rozwijać próchnica, a dawne wypełnienie należy zastąpić nowym. W takim przypadku jak najszybciej należy zgłosić się do dentysty. 
 •  Wrażliwość na gorące i zimne
  Nadwrażliwość na gorące, zimne oraz słodkie napoje i potrawy, która objawia się nagłym, przeszywającym bólem, to kolejna sugestia, że jest kłopot z wypełnieniem stomatologicznym. Wrażliwość na zmiany temperatury może świadczyć o tym, że doszło do nieszczelności, pęknięcia wewnątrz plomby lub wokół niej. Pęknięcie  nawet jeśli jest niewielkie, umożliwia bakteriom przedostanie się do najgłębszych tkanek, odsłaniając przy tym silnie unerwioną i wrażliwą na bodźce miazgę zęba, powodując dyskomfort i uczucie nadwrażliwości. Dlatego tak ważna jest jego kontrola i pilna wymiana.
 • Plomba pękła lub wypadła
  Wypełnienie stomatologiczne zużywa i ściera się z upływem lat, co może spowodować choćby jego ukruszenie (czasami jest ono widoczne, ale nie zawsze). Co więcej, zużycie plomby może przyspieszyć np. patologiczne zgrzytanie zębami. Innym z przypadków kwalifikujących do pilnej wizyty u dentysty jest również jej złamanie, ukruszenie, obluzowanie lub całkowita utrata plomby na skutek uszkodzenia mechanicznego. Może dojść do niego podczas uderzenia w twarz, kontuzji lub przypadkowego ugryzienia twardego jedzenia np. pestki z owoców lub skorupki orzecha. 
 •  Wypełnienie jest stare
  Choć obecnie stosowane wypełnienia w gabinetach stomatologów są bardzo trwałe ale nie są wieczne. Z czasem wypełnienie może się ścierać lub rozszczelniać, co sprawia, że w zębie może rozwinąć się próchnica wtórna. Trwałość jest zależna od kilku czynników: rodzaju użytego materiału, ale także higieny jamy ustnej pacjenta czy dokładności stomatologa podczas jej zakładania. Odpowiednio założone wypełnienie może służyć średnio 7-15 lat.  Jeśli wypełnienie było założone wiele lat temu i wykazuje oznaki zużycia, np. starcie lub nieszczelność, to należy je wymienić zanim samoistnie pęknie. Taka plomba nie pełni wówczas swojej woli, a wręcz może maskować utajone stany zapalne.
 • Plomba ciemnieje, żółknie lub przebarwia ząb
  Symptomem świadczącym o „wiekowości" plomby może być także jej przebarwienie. W tym przypadku wymiana nie jest obowiązkowa, ale często dominują względy kosmetyczne. W ten sposób mogą się zmieniać wypełnienia kompozytowe,  z biegiem lat ciemnieją. W takiej sytuacji można wymienić plombę na nową, zachowując pełną estetykę uśmiechu. Motywacją do wymiany są również szkodliwe dla zdrowia i mało estetyczne tzw. srebrne wypełnienia starej generacji. Amalgamaty noszone wiele lat mogą przebarwić na ciemno szkliwo zęba, w którym są założone, a nawet zabarwić sąsiadujące śluzówki jamy ustnej.

Brak kontroli to ryzyko

Jeśli podejrzewamy, że plomba może wymagać wymiany i zauważamy niepokojące symptomy, warto zrobić to od razu. Podczas wizyty stomatolog skontroluje wszystkie wypełnienia, może także zlecić wykonanie zdjęć RTG, które pomogą wykryć np. próchnicę wtórną. Zasada jest prosta: im wcześniej się udamy na wizytę u dentysty, tym lepiej.

Lekceważąc problemy z plombą, jej nieszczelność lub utratę, narażamy się na powikłania zdrowotne, a czasami także długotrwałe i kosztowne leczenie. Możliwe komplikacje to m.in. dolegliwości bólowe zęba, rozwój próchnicy, zapalenie miazgi, infekcje dziąseł czy nawet ekstrakcja zęba. Rozwiązaniem w tej sytuacji są regularne przeglądy jamy ustnej, np. co pół roku, podczas których lekarz weryfikuje stan wypełnień i sprawdza tzw. szczelność brzeżną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH