Wiadomo, co zwiastuje ciężki przebieg COVID-19

Część osób zakażonych SARS-CoV-2 zapada na ciężką postać COVID-19. Niestety, nie można było dotąd z wyprzedzeniem określić, kogo to będzie dotyczyło.
Jednocześnie jednym z głównych powikłań u krytycznie chorych pacjentów są pojawiające się w płucach skrzepy, które utrudniają natlenienie organizmu.
Na łamach pisma "Critical Care Explorations" zespół z kanadyjskich Lawson Health Research Institute i Western University wskazał drogę do rozwiązania tych problemów. - Zaczęliśmy dostarczać odpowiedzi na jedne z najważniejszych pytań odnośnie COVID-19 zadawanych przez klinicystów i zajmujących się zdrowiem naukowców - podkreśla kierujący pracami dr Douglas Fraser. - Wyniki muszą zostać jeszcze potwierdzone w badaniach na większej grupie pacjentów, ale mogą mieć ważne konsekwencje dla leczenia i badania choroby - dodaje.
Naukowcy zwracają uwagę, że przy braku odpowiednich metod leczenia, wielu chorych z COVID-19 przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii nie przeżywa.
- Kiedy pacjent zostaje przyjęty na ICU (ang. intensive care unit - oddział intensywnej terapii, przyp. red.), zwykle czekamy, aby zobaczyć, czy mu się pogorszy, zanim rozpatrzymy jakieś ryzykowne interwencje. Aby poprawić szanse chorego, potrzebujemy nie tylko nowych terapii, ale także sposobów przewidywania, który pacjent będzie w złym stanie - tłumaczy dr Fraser.
W jednym z dwóch badań, po analizie krwi 30 chorych naukowcy zidentyfikowali sześć cząsteczek, które w podwyższonym stężeniu wskazują na przyszły ciężki przebieg choroby. Określenie poziomu tych substancji może więc pomóc w dobraniu najlepszego leczenia i zdobyciu na czas odpowiednich do tego środków. Lekarze będą też mogli odpowiednio przygotować rodzinę oraz samych pacjentów.
Wiedza na temat tych cząsteczek pomoże też w prowadzeniu lepszej jakości badań klinicznych, ponieważ będzie można w nich grupować ochotników według ich indywidualnego ryzyka.
W drugim badaniu natomiast naukowcy z Kanady zrozumieli, skąd u ciężko chorych biorą się groźne skrzepy w płucach. - Powód powstawania skrzepów był niejasny. Większość ekspertów podejrzewała, że normalny system krzepliwości był zbyt mocno pobudzany, więc wielu lekarzy próbowało stosować środki przeciwzakrzepowe, takie jak heparyna. Jednak odkryliśmy zupełnie inny mechanizm - mówi dr Fraser.
Analiza krwi pacjentów pokazała, że u chorych na COVID-19 warstwa wyściełająca naczynia krwionośne ulega uszkodzeniu i powstają w niej stany zapalne. W ten sposób powstaje środowisko, które sprzyja przyłączaniu się powodujących krzepnięcie płytek krwi.
Badacze odkryli, że pacjenci z COVID-19 mają większe stężenie trzech substancji. Dwie z nich powstają z rozpadu małych, przypominających włoski struktur (glikokaliksu), które znajdują się na ściankach naczyń. Natomiast jedna pomaga płytkom łączyć się z naczyniami.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
ORL w Warszawie: szkolenie na temat wstrząsu analifaktycznego
eduDENT -
Będą wyższe kredyty dla studentów medycyny
lexDENT -
COVID-19: 28 proc. stomatologów oczekuje na szczepionkę
newsDENT -
Preparat odbudowujący szkliwo już w badaniach klinicznych
techDENT -
Polska firma ma umowę na technologię do produkcji szczepionki przeciw Covid-19
newsDENT -
Dziwne potrzeby włamywacza, który okradł gabinet stomatologiczny
lifeDENT -
Koronawirus 3 marca: 309 zgonów i 15698 zakażeń
newsDENT -
Kto ma załatwić mieszkańcom Kielc doraźną pomoc stomatologiczną?
newsDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
recepcjonistka
Tychy, śląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Tychy, śląskie