
- Nowe badanie potwierdza wcześniejsze dowody, że e-papierosy nie są zdrowsze niż palenie tradycyjnych papierosów
- Zarówno palacze e-papierosów jak i papierosów tradycyjnych mieli porównywalny poziom uszkodzeń DNA – ponad dwukrotnie większy niż osoby nie stosujące tych używek
- Zarówno urządzenia jak i rodzaje liquidów, najbardziej popularne i najczęściej używane przez młodzież i dorosłych, są związane z największymi uszkodzeniami DNA, informuje Nicotine & Tobacco Research
Koniec mitu zdrowych e-papierosów
Używanie e-papierosów lub waporyzacji jest reklamowane jako zdrowsza alternatywa dla palenia. W świetle badań zupełnie niesłusznie. Według zespołu naukowców z University of Southern California (USC), wapowanie powoduje uszkodzenia DNA komórek nabłonka jamy ustnej porównywalne z paleniem, informuje Nicotine & Tobacco Research.
Analizowano próbki komórek nabłonkowych pobrane z jamy ustnej waperów, palaczy oraz osób, które nigdy nie używały żadnej formy nikotyny. W sumie w badaniu wzięły udział 72 osoby, podzielone odpowiednio do stosowanej używki na grupy. Badani zostali dobrani pod względem wieku i płci.
E-papierosy uszkadzają nabłonek jamy ustnej. Tak samo jak papierosy
Okazuje się, że waperzy i palacze mają ponad dwukrotnie większe uszkodzenia DNA niż pozostała badana grupa.
Intensywność zmian zależała od częstotliwości stosowania używki, te osoby, które częściej paliły papierosy lub e-papierosy, miały większe uszkodzenia DNA.
Niestety, uszkodzenie DNA to wczesna zmiana związana ze podniesionym ryzykiem rozwoju raka i chorób o podłożu zapalnym.
- Po raz pierwszy wykazaliśmy, że im intensywniej i dłużej stosowane są e-papierosy, tym więcej uszkodzeń DNA zachodzi w komórkach jamy ustnej, podkreśla kierujący badaniem dr Ahmad Besaratinia z Keck School of Medicine w USC. Taką samą zależność stwierdzono dla palaczy papierosów.
Trudno jest badać stosujących e-papierosy, ponieważ zazwyczaj albo wcześniej palili już tradycyjne papierosy, albo są podwójnymi użytkownikami, którzy zarówno wapują, jak i palą tytoń.

Czytaj więcej
Dlaczego dentyści nie chcą podpisywać kontraktów z NFZSłodkie, owocowe liquidy. Najbardziej szkodliwe
- Zaprojektowaliśmy nasze badanie, aby poznać skutki wapowania u użytkowników e-papierosów, którzy nie byli ani palaczami papierosów, ani podwójnymi użytkownikami w żadnym momencie swojego życia, podkreśla dr Besaratinia.
Uszkodzenia DNA były większe u waperów wybierających kapsułki lub słodkie, owocowe bądź miętowe liquidy.
- Zarówno urządzenia jak i rodzaje liquidów, najbardziej popularne i najczęściej używane przez młodzież i dorosłych, są związane z największymi uszkodzeniami DNA. Te wyniki mają znaczące konsekwencje dla zdrowia publicznego, ostrzega naukowiec.
Komentarze